Parlament vo vláde? Nie, žiacky parlament na Matici.

Školský rok 2020/2021

ČLENOVIA ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY

Barbora Kočanová (V.A)

Lucia Anna Onofrejová (V.B)

Zuzana Rapavá (VI.A)

Emma Mikitová (VII.A)

Marko Richnavský (VIII.A)

Michaela Plavcová (VIII.B)

Zuzana Kočanová (IX.A)

 

Predseda: 
Podpredsedníčka


Koordinátor: Mgr. Oľga Kochanová
Kontakt: kochanova.matica@gmail.com

Poznámka: V súvislosti s opatreniami Covid-19 a obmedzeniami združovať sa, žiacka školská rada nezasadla a zároveň zatiaľ nezvolila predsedu a podpredsedu.

 

Školský rok 2019/2020

ČLENOVIA ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY

Zuzana Rapavá (V.A)

Filip Kriško (V.B)

Denis Čolák (VI.A)

Melánia Laciová (VI.B)

Samuel Vysoký (VII.A)

Michaela Plavcová (VII.B)

Zuzana Kočanová (VIII.A)

Natália Pavúková (VIII.A)

David Hudák (IX.A)

Lukáš Richnavský (IX.A)

Predseda: David Hudák
Podpredsedníčka: Natália Pavúková
Koordinátor: Mgr. Ján Novák
Kontakt: novak.matica@gmail.com

Školský rok 2018/2019

 

Členovia žiackej školskej rady

Marek Magda (V.A)

Melánia Laciová (V.B)

Laura Bačenková (VI.A)

Michaela Plavcová (VI.B)

Natália Pavúková (VII.A)

Zuzana Kočanová (VII.A)

Dávid Hudák (VIII.A)

Lukáš Richnavský (VIII.A)

Bianka Kollárová (IX.A)

Adam Čaja (IX.A)

Predsedníčka: Bianka Kollárová 
Podpredsedníčka: Laura Bačenková
Koordinátorka: Mgr. Mária Pavlovská
Kontakt: pavlovska.matica@gmail.com

 

Valentínsky dobrý skutok

Žiaci našej školy sa pod záštitou žiackej školskej rady rozhodli urobiť dobrý skutok a pomôcť tak tým, ktorí to majú v živote oveľa ťažšie. Spolu so svojimi spolužiakmi zorganizovali zbierku  trvanlivých potravín  pre OZ Podaj ďalej v Prešove.

Všetkým žiakom a ich rodičom, ktorí sa zapojili a pomohli urobiť  veľký dobrý skutok, srdečne ďakujeme!

Pridané: 19.2.2019, Mgr. M. Pavlovská

ŠIKANOVANIE NETOLERUJEME!

Na zasadnutiach ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY  sme sa aktuálne venovali téme šikanovanie. Zozbierali sme postrehy spolužiakov, spracovali zopár praktických rád a vytvorili video, v ktorom vyjadrujeme náš jasný postoj: ,,ŠIKANOVANIE NETOLERUJEME!“   Vaša ŽŠR 

Pridané: 28.1.2019, Mgr. M. Pavlovská

PONOŽKOVÝ OKTÓBER

MAJME SRDCE NA SPRÁVNOM MIESTE A PODPORME DOBRÚ VEC!

Členovia ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY s odhodlaním podporili nápad pomôcť ľuďom bez domova a zorganizovali zbierku teplých ponožiek. Budeme radi, keď v nadchádzajúcom zimnom období ponožky zahrejú ľudí, ktorí to potrebujú.

Zbierka trvá do 23.10.2018.

Vaša ŽŠR

Pridané: 18.10.2018, Mgr. M. Pavlovská

Školský rok 2017/2018

Triedim, triediš, triedime

Žiacka školská rada si dnes pre svojich mladších spolužiakov zo školského klubu pripravila vzdelávacie popoludnie o recyklácii v rámci projektu Triedim, triediš, triedime. Pre spolužiakov si pripravili nielen prezentáciu, ale aj aktivitu zameranú na rozoznávanie druhov odpadov. Celým popoludním sa niesla základná a najdôležitejšia myšlienka záchrany našej planéty pred zahltením odpadom.

Foto:...

Pridané:1.2.2018, Mgr. M. Pavlovská

Triedim, triediš, triedime

Žiacka školská rada si dnes pre svojich mladších spolužiakov zo školského klubu pripravila vzdelávacie popoludnie o recyklácii v rámci projektu Triedim, triediš, triedime. Pre spolužiakov si pripravili nielen prezentáciu, ale aj aktivitu zameranú na rozoznávanie druhov odpadov. Celým popoludním sa niesla základná a najdôležitejšia myšlienka záchrany našej planéty pred zahltením odpadom.

 

Čo nové v Žiackej školskej rade...

Po voľbách sa s  chuťou a energiou vrhla do práce nová Žiacka školská rada. Radi Vám ju predstavujeme.

ŽŠR na Matici má deväť členov. Najväčšiu dôveru svojich spolužiakov vo voľbách získali: Laura Bačenková, Martina Očkovičová, Natália Pavúková, Zuzana Kočanová, Dávid Hudák, Lukáš Richnavský, Nikola Krajňáková, Karin Mikuláková a Bianka Kollárová.
Poslanci našej rady si spomedzi seba zvoli predsedu Dávida Hudáka a podpredsedníčku Bianku Kollárovú. Dvaja zástupcovia ŽŠR sa zúčastnili aj na odbornom seminári, ktorý bol určený práve začínajúcim členom. Dozvedeli sa tam mnoho zaujímavých a dôležitých informácií o fungovaní rady a získali aj veľa podnetných  inšpirácií.
Spolužiaci, úradujeme aj počas hodín a cez prestávky! Ak budete mať akékoľvek pripomienky či nápady, môžete nás na chodbách kedykoľvek osloviť. Kontaktovať nás môžete už aj na zsr.matica@gmail.com. Vašimi podnetmi sa budeme určite zaoberať.
Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru a tešíme sa na aktívnu spoluprácu 
Vaša Žiacka školská rada na Matici

 

Pridané: 3.11.2017, Mgr. Pavlovská

Školský rok 2016/2017

ŽIACKY PARLAMENT- MIKULÁŠSKA VÝMENNÁ BURZA NA MATICI PODPORÍ CHLPÁČOV V ÚTULKU V PREŠOVE

Žiaci žiackeho parlamentu usporiadali pre svojich spolužiakov už druhý ročník Mikulášskej výmennej burzy. Na burze si žiaci mohli vymeniť nepotrebné, ale ešte použiteľné veci. Žiaci touto výmenou prispeli k recyklácii a znižovaniu množstva odpadu. Každý si tu mohol nájsť niečo pre potešenie a zároveň sme spolu podporili dobrú vec. Táto Mikulášska akcia bola spojená aj so zbierkou pre chlpáčov v útulku v Prešove.


Pridané: 7.12.2016, Mgr. Petrová

ŽIACKY PARLAMENT sa tento mesiac zaoberal témou STRAVOVANIA,

zrealizovali sme malý prieskum medzi žiakmi 4.-9. ročníka a zistili sme, že viac ako polovica našich žiakov raňajkuje každý deň a pravidelne desiatujú. Rovnako je to s obedom, väčšina našich žiakov obeduje v školskej jedálni, alebo doma. Naši žiaci si doprajú pravidelnú porciu ovocia a zeleniny a priemerne vypijú 1-1,5 litra vody. V pitnom režime uprednostňujú minerálne vody, čaj, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Zástupcovia žiackeho parlamentu za 4. ročník Laura Bačenková, Michaela Plavcová a Oliver Pribula si pre Vás pripravili zopár jednoduchých, zdravých receptov.
Tak dobrú chuť!

Pridané: 30.11.2016, Mgr. Petrová, koordinátor ŽP

Zdravá výživa - recepty

KONFERENCIA ŽIACKYCH RÁD
“Mysli, tvor, prejav sa!“


Taký výstižný bol názov dnešnej konferencie pre členov žiackych rád, ktorá sa konala v spolupráci s Odborom školstva PSK a pod záštitou tajomníka MŠVVaŠ SR Mgr. Petra Krajňáka v OZ Barlička.
Dnešný deň bol nabitý pozitívnou energiou, chuťou pracovať, meniť, komunikovať a vykročiť za svojimi životnými cieľmi už v škole. Prednášky s Tiborom Škrabským z IUVENTY a Martinom Menšíkom projektovým manažérom z Profesie boli od prezentované “našou“ rečou mladých, získali sme cenné skúsenosti a veľkú dávku motivácie pracovať a napredovať.
O svojich skúsenostiach nám porozprávali aj Natália Tarasovová, ktorá zastupuje PSK v Bruseli a superdobrovoľníci, ktorí pomáhali pri organizácii európskej konferencie. Vo workshope s Janou Jarinovou sme pracovali s témou Ako v tíme nakopnúť svoju kreativitu.

Ďakujeme RMPK, OZ Barlička a všetkým zúčastneným za inšpiratívne strávený čas, množstvo skvelých podnetov a veľkú dávku motivácie do práce žiackeho parlamentu na našej škole.

Pridané: 24.11.2016, Žiačky žiackeho parlamentu pri ZŠ Matice slovenskej 13, Bianka Kollárová a Daniela Peková

 

Pridané: 2.2.2016, Žiacky parlament

 

V piatok sa v  našej škole nerozdávali len vysvedčenia, ale aj hrejivé objatia

V dnešnej uponáhľanej dobe, plnej virtuálnych priateľstiev, sme sa rozhodli podporiť skutočné vzťahy s ľuďmi, s ktorými sa stretávame denne, jednoduchým gestom a to objatím.  Túto aktivitu s názvom Rozmrazme sa objatím, zorganizovali žiaci  žiackeho parlamentu. Prečo práve objatie? Lebo objatie je dotyk, prostredníctvom ktorého sa tvorí pocit blízkosti, a uvoľňuje sa aj hormón šťastia oxytocín, ktorý pozitívne  vplýva na naše psychické zdravie.  V objatí človek cíti blízkosť priateľa, ale aj pocit istoty a podpory. Podajte aj Vy pocit hrejivého tepla v objatí ľuďom okolo Vás!

Žiaci nášho Žiackeho parlamentu na odbornom seminári...


Dňa 23.-24.11.2015 sme sa aj my zúčastnili seminára Žiackych školských rád vo Veľkom Šariši. Bolo to veľmi príjemné stretnutie, na ktorom sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí. Napríklad ako riešiť problémy v našom Žiackom parlamente, ako predchádzať nezhodám s vedením školy, ako organizovať rôzne akcie atď. Bolo to veľmi zaujímavé, a ak by bola príležitosť zopakovať si to, tak by sme určite nezaváhali. Sme veľmi radi, že sme sa na seminári mohli zúčastniť. 
 

Sofia Pribulová (9.A) - predsedníčka žiackeho parlamentu

Pridané: 23.4.2015

Členovia žiackeho parlamentu "úradovali" na chodbách  školy. Používajú naši žiaci vulgarizmy a nadávky? Áno, či nie?  Ako často....?

Kreatívne sa popasujme s vulgarizmami

Miesto na našich chodbách a triedach, si okrem žiakov a učiteľov, našli aj nadávky a vulgarizmy. Stali sa súčasťou bežnej komunikácie na prvom aj druhom stupni, čo sme si overili aj v našom malom prieskume.

Dôvodov používania hrubých slov  je hneď niekoľko. Používame ich lebo:

- sme nahnevaní

- aby sme upútali pozornosť

- aby sme zapadli medzi rovesníkov

- aby sme pôsobili tvrdo

- aby sme prejavili vzdor voči autorite

 

Ak sa už takéto slová vkradli do našich slovníkov,  tak si musíme dať pozor, pretože to, čo už raz povieme, nikdy nemôžeme zobrať späť. Každým slovom komunikujeme s okolím a priťahujeme ľudí k sebe alebo odpudzujeme od seba, bez toho aby sme si to uvedomovali. Dojem, ktorý spravíme svojím zovňajškom, sa môže rýchlo stratiť, keď začneme rozprávať.

Preto sme sa rozhodli zapojiť do riešenia tohto problému a prinášame niekoľko praktických rád ako si poradiť s vulgarizmami.

 

  1. Porozmýšľaj, či niekoho neurazíš, nepohoršíš svojou nadávkou, alebo vulgarizmom.

  2. Žiadna nadávka nenahrádza meno tvojho spolužiaka, či spolužiačky. Ľudí vo svojom okolí oslovuj menom, aj keď o nich rozprávaš v ich neprítomnosti.

  3. Ak potrebuješ ,,pustiť paru“, tak ju pusti kreatívne.  Ponúkame ti niekoľko nápadov: „Do Bojníc...“, „Do Boháča...“, „Do Pivnice...“, „Do pískala mašina...“, „Do  Riťkaloviec...“

 

Spoločne môžeme dosiahnuť, že sa spomedzi nás vytratia hrubé vulgarizmy. Zasmejeme sa a dokonca si obohatíme aj svoju slovnú zásobu. Tak poďme na to a vráťme kultúru vyjadrovania späť do našej školy!

ŽIACKY PARLAMENT

Kontakt

Základná škola

zs.matica@gmail.com

Matice slovenskej 13
080 01 Prešov

Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331

Školská jedáleň: 051 7713332

Vyhľadávanie

 Žiacky parlament  v školskom roku 2016/2017

 STANOVY                   ŠTATÚT                    ČLENOVIA ŽIACKEHO PARLAMENTU

Pridané: 22.10.2015, Mgr. M. Petrová, koordinátor ŽP

Na začiatku školského roka prebehli v jednotlivých triedach voľby zástupcov do  žiackeho parlamentu. Žiaci si spomedzi seba vybrali spolužiakov, ktorým dôverujú a tí sa už zhostili náročnej, zodpovednej, no zároveň aj veľmi zaujímavej práce.

Žiacky parlament je poradným orgánom riaditeľky školy a preto má svoje povinnosti a úlohy. Jednou z najdôležitejších je zastupovať žiakov a posúvať ich názory a podnety na riešenie vedeniu školy, ktoré so zástupcami tieto podnety prerokuje.  Takouto cestou majú žiaci skvelú príležitosť meniť a ovplyvňovať dianie vo svojej škole.

Úradovanie na chodbách sa už začalo. Svoje návrhy, potreby a vylepšenia môžete predkladať prostredníctvom svojich triednych zástupcov a na rokovaní sa im budeme venovať. Tešíme sa vaše postrehy.

  

                            

 HEJ, SPOLUŽIACI, DOKÁŽEME ZMENIŤ MNOHO VECÍ K LEPŠIEMU, TREBA LEN CHCIEŤ  A TENTO  ŠKOLSKÝ ROK  BUDE SKVELÝ ...

TAK...    skúsme svoje správanie kontrolovať, buďme slušní a milí 

            voči sebe a voči učiteľom a zamestnancom školy.

TAK...  sa rozprávajme kultúrne, ticho, bez kriku, bez hrubých slov

            a nadávok, buďme zdvorilí.

TAK... skúsme pomáhať slabším, nevysmievajme sa im a neubližujme

           im.

TAK...  skúsme byť na vyučovaní aktívni a súťaživí, veď čo sa

           naučíme, nám nikto nikdy nezoberie

 

TAK... skúsme udržiavať v triede poriadok, aby sme sa v nej cítili

            príjemne.

TAK...  neničme a chráňme školský nábytok, lavice, stoličky, dvere,

            aby nám škola namiesto ich opravy mohla radšej kúpiť nové

            počítače, tablety či iné moderné učebné pomôcky.

TAK...  skúsme šetriť vodou, zastavte ju, ak vidíte, že zbytočne tečie

            v triede, na WC... Aj tieto zbytočne „vytečené“ peniaze môže

            škola využiť napr. na nákup nových lavíc.

TAK... skúsme ušetriť aj elektrickú energiu. Zhaste svetlo, ktoré

            zbytočne svieti na chodbe, v triede, vo WC. Aj zbytočné

            svietenie vyťahuje škole peniaze z vrecka.

TAK... neničme učebnice čmáraním, trhaním... Len udržiavané

            učebnice budú slúžiť aj vašim kamarátom.

TAK... robme dobré meno našej škole aj mimo nej, poobede, cez

             víkendy, všade, kde budete. Podľa vášho správania budú ľudia

             posudzovať celú našu školu.  

 

                                                                               

NECH V NAŠEJ ŠKOLE NEPLATÍ - ČO ŤA NEPÁLI, NEHAS. PRÁVE NAOPAK, HAS !

SPOLUŽIACI,

SNÁĎ  TO NIE JE TAKÉ ŤAŽKÉ, ABY SME TO NEDOKÁZALI !

ČO  SME  BÁBOVKY  A  IGNORANTI ?

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022