Zdravý ľudský hlas je čistý, zvučný, ľahko nasadzovaný, stabilný, ale zároveň flexibilný, primeraný vo výške, sile, farbe a rezonancii vzhľadom na vek a pohlavie, ako aj spoločensko – kultúrne a historické pozadie a momentálnu situáciu a prostredie. Ak hlas nemá tieto vlastnosti, hovoríme o poruchách hlasu.
Môžu sa vyskytnúť zmeny v jednom alebo viacerých parametroch hlasu:
Poruchy hlasu sa vyskytujú v celej populácii bez ohľadu na vek a nevyhýbajú sa ani deťom. Rizikovou skupinou sú hlavne deti, ktoré veľmi rady a nadmerne kričia, čím zneužívajú svoj hlas a dochádza u nich k poruchám hlasu. Poruchy hlasu sa u detí v školskom veku najčastejšie vyskytujú vo forme detskej chrapľavosti - spastickej dysfónie. Hlasové poruchy sa môžu okrem spevu prejaviť aj v hovorovej reči, pri čítaní, recitovaní. Objavujú sa aj pri detských hrách, keď deti prihlasno rozprávajú, kričia. Napodobňujú zvuky zvierat, strojov, na čo ich hlasový fond nie je uspôsobený. Deti utvárajú hlas zvýšeným úsilím, presiľujú si činnosť hlasiviek a celého hrtana. Poruchy hlasu nastávajú nielen pri nadmernom preťažovaní hlasiviek krikom a spevom, ale aj pri chorobách hlasiviek, pri ktorých deti hovoria namáhavo, chripia a niekedy strácajú hlas, sú afonické. Pre hlas je veľmi nepriaznivé až nebezpečné v čase zápalu presiľovať hlasivky spevom, hlasným čítaním alebo krikom. Najdôležitejšie je odstrániť zlozvyk detí - prihlasné rozprávanie a prekrikovanie doma, v škole alebo pri detských hrách. Dieťa sa niekedy nevie samo kontrolovať, najmä keď aj v rodine sa prihlasno rozpráva.
Treba predchádzať správnym príkladom a nabádať dieťa, aby hovorilo tichšie, mäkko a jemne. Taktiež deti musíme naučiť správnej artikulácii a melódii. Nie je správne ani šepkať, lebo tak hrtanové svalstvo vyvíja oveľa väčšiu námahu ako pri hlasnej reči. Napokon sa treba postarať o zníženie hlučnosti prostredia, ktoré vyvoláva zvyšovanie intenzity a výšky hlasu, čo je veľmi škodlivé pre zdravie detí.
Logopedickému vyšetreniu vždy predchádza lekárske vyšetrenie realizované foniatrom/ otolaryngológom, ktorý vylúči organické poškodenie hlasiviek (napr. hlasivkové uzlíky, zápaly a pod.).
Nezneužívajte svoj hlas
Nepoužívajte nesprávne svoj hlas
Dodržiavajte zdravý životný štýl
Použitá literatúra:
Kerekrétiová, A. Poruchy hlasu. In: Kerekrétiová, A. a kol..: Logopédia. Bratislava : UK 2016.
Kerekrétiová, A., Krasňanová, V. 2013: Diagnostika porúch hlasu. In: Cséfalvay, Zs. – Lechta, V. Diagnostika narušené komunikačné schopnosti u despelých. Praha : Portál 2013.
Pridané: 23.4.2020, Mgr. S. Turčíková
Základná škola
Matice slovenskej 13
Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331
Školská jedáleň: 051 7713332