ADHD – pochádza z anglického slova (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Taktiež sa môžeme stretnúť s pojmom - hyperkinetická porucha (HKP). V súčasnosti sa s týmto pojmom stretávame čoraz častejšie. Táto porucha pozornosti je spojená s hyperaktivitou, s impulzívnym správaním a prejavuje sa už v ranom detstve, ale najčastejšie v predškolskom veku. ADHD je dedičné ochorenie, prevažujúc u chlapcov ako u dievčat. Deti s ADHD sú veľmi šikovné, múdre a citlivé, ale okoliu veľakrát „lezú na nervy“.
Ktoré príznaky nás upozornia na ADHD u detí? Najčastejšie ide o tieto tri hlavné príznaky, ktoré charakterizujú dieťa s ADHD, a to: nepozornosť, impulzivita a hyperaktivita. S nepozornosťou je spojený problém napríklad dokončiť svoju úlohu, ktorú začne, dieťa je roztržité, slabá sústredenosť na hodinách. Pri impulzivite dieťa s ADHD koná nepremyslene, na hodinách neustále vyrušuje svojich spolužiakov, preskakuje z úlohy na úlohu. Pri hyperaktivite máme zas na mysli nadmernú aktivitu u dieťaťa, nevydrží dlhšie sedieť na svojom mieste, je nadmerne nepokojné.
Základné prejavy u predškoláka môžeme pobadať už pri kontakte s inými deťmi: vnucovanie sa, nadmerná aktivita, ťažšie je u týchto detí nadviazať kontakt s rovesníkmi. Ďalšími prejavmi, ktoré môžeme spomenúť, sú:
Prejavy u školáka sa v škole prehlbujú, zabúda na svoje povinnosti, napríklad zapísať si domáce úlohy, často stráca svoje veci, pomôcky, ich práca je často chaotická a nedokončená. Je to veľmi náročné obdobie, pretože aj keď dieťa sa javí ako múdre, šikovné, jeho výsledky tomu nezodpovedajú. Ďalej môže ísť o tieto prejavy:
Súhlasím s názorom psychológa Martina Hofmana, ktorý tvrdí, že rozhodujúci považuje prvý stupeň, pretože ak dieťa zažije negatívne impulzy a často dostáva pokarhania, poznámky za zlé správanie alebo dostane dvojku zo správania, alebo sú narušené vzťahy so spolužiakmi, tak sa stotožní s tým, že je čierna ovca v triede. Neskôr, na druhom stupni už môže byť dieťa ťažko zvládnuteľné. Ak sa to podchytí už na prvom stupni a dieťa je správne motivované a pozitívne podchytené, môže zvládnuť druhý stupeň takmer bez problémov.
Prejavy u adolescenta:
Zvládanie porúch pozornosti je veľmi náročné na čas aj trpezlivosť. Vyžaduje si kooperáciu viacerých odborníkov, v prvom rade psychológa, spoluprácu dieťaťa, učiteľa, rodičov a špeciálneho pedagóga. Je dôležité, aby sa pri práci s týmito deťmi využívali rôzne metódy, aby boli zábavné, efektívne, ktoré by hlavne dokázali upútať detskú pozornosť. ADHD nie je odstrániteľná porucha, ale je našou úlohou, aby dieťa s tou poruchou žilo tak, aby malo otvorené dvere do budúcnosti.
Ponúkam Vám pár webových stránok na didaktické hry, aktivity zamerané na rozvoj vývinových porúch u detí s ADHD.
Výučbový program Veselá Lienka
Je slovenský program na rozvoj kompetencií v predškolskom a mladšom školskom veku. Softvér je spracovaný tak, aby zaujal každé dieťa. Jednotlivé aktivity sú zamerané na spoznávanie farieb, geometrických tvarov a veľkostí, taktiež je to zamerané na rozvoj zručností s počítačom, schopnosť riešiť problémové úlohy. Vhodný je aj pre deti s ADHD a ADD. Ak Vás program zaujal, kliknite na nižšie uvedený link:
Pozornosť – cvičenia na posilňovanie koncentrácie - Súbor je určený deťom od 3. ročníka – pri práci s hyperaktívnymi deťmi. Okrem rozvíjania pozornosti je niektorými cvičeniami rozvíjaná pamäť aj zrakové vnímanie.
Hry pre deti s ADHD – krátke video, v ktorom môžete vidieť dve hry na pozornosť, jemnú motoriku pre deti s ADHD.
Bystrík – je didaktická postrehová hra, ktorá je vhodná pre deti s vývinovými poruchami a pre deti s poruchou pozornosti. Hra zábavnými spôsobmi pomáha rozvíjať predčitateľskú a čitateľskú gramotnosť, pozornosť, sústredenosť a matematické predstavy, a iné. Pre bližšie informácie kliknite tu:
Na tejto stránke máte viacero aktivít, napríklad - pamäťové hry zamerané na stimuláciu koncentrácie dieťaťa, rozvíjanie sociálnych zručností a iné.
Hra syr s dierami. Je to veselá hra, kde si deti môžu precvičiť koordináciu rúk, očí a zlepšia si jemnú motoriku.
Ako sa úspešne učiť s ADHD je kniha - praktický poradca pre rodičov. Autori prinášajú množstvo konkrétnych a praktických riešení, ako úspešne zvládnuť život s ADHD, ako úspešne zvládnuť náročné školské obdobie.
Outdoorové hry pre deti s ADHD - ich úlohou je rozvíjať pozornosť, deti sa učia rozvíjať správanie v súlade s pravidlami hry. Hry majú jednoduché pravidlá a sú jednoduché na prípravu.
Použitá literatúra:
https://eduworld.sk/tg/6/63/adhd---porucha-pozornosti-s-hyperaktivitou
https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/5381/pribudaju-deti-s-adhd-ake-su-priciny
https://www.minedu.sk/data/files/2577_mim.pdf
https://www.pamiko.sk/files/ns_2012-13_no3_filipkova.pdf
Pridané: 25.5.2020, Mgr. J. Fecková
Základná škola
Matice slovenskej 13
Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331
Školská jedáleň: 051 7713332