Marec, mesiac knihy

Montage vytvoril Bloggif

Pre niekoho neoddeliteľná súčasť učenia sa, pre iných  čas oddychu. Aké knihy máš rád ty?

Niekto má rád obrázkové knihy o zvieratkách, rozprávky, bájky, povesti, o prírode, či príbehy zo života, Knihy zo sveta vedy a techniky, cestopisy a životopisy, dobrodružné knihy, atlasy či encyklopédie. Iní majú radi verše a poéziu.

Pri pátraní, prečo sa marec už roky pripomína ako mesiac knihy, sme sa dopracovali k známej a zaujímavej postave slovenskej histórie, ktorou bol  – Matej Hrebenda  Hačavský.

Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej  knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré rukopisy. Medzi slovenských vlastencov roznášal nové slovenské a české knihy. Zaslúžil sa týmto rozvíjanie slovenského národného povedomia.

Rozširovaním obľúbených kalendárov, šlabikárov a kníh sa zaslúžil, že aj nevzdelaní a chudobní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.

Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v roku 1955. Dnes úlohu Mateja Hrebendu  plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.

Aj v našej škole sa v marci pracuje s knihami viac ako inokedy. Žiaci navštevujú školskú a okresnú knižnicu, chystajú projektové vyučovanie, čitateľský maratón, besedu so spisovateľkou, burzu kníh a iné. 

Kniha ťa prosí:

1. Zober ma do čistých rúk.

2. Som smutná, keď ma položíš na vlhké a mastné miesto.

3. Neohýbaj  moje strany.

4. Vložená ceruzka a pero medzi listami ma poškodzujú.

5. Nečítaj  ma, prosím,  pri  jedení.

.

Zaujímavosti o knihe

Pôvod slova 'kniha'
Pôvod slova pre knihu Liber, pochádza od Rimanov, ktorí používali tenkú vrstvu „liber“ ktorá sa nachádza medzi medzi kôrou a drevom stromu. Anglické slovo „book“pochádza z dánskeho slová pre knihy „bog“, čo znamená breza. Prví ľudia v Dánsku písali práve na brezovú kôru.

Cenné knihy
Vzácne prvé vydanie Alenky v ríši divov od Lewisa Carrolla bola vydražená za $ 1,5 mil dolárov  na aukcii v New Yorku a stala sa tak najdrahšou detskou knihou v histórii.

Najväčšia kniha
Kompletná budhistická biblia je vyrytá do 729 bielych mramorových tabúľ.  Tabule sú postavené do štvorca, pričom každý je chránený malým chrámom.

Najmenšia netlačená kniha

knižôčka, meria 70 mikrometrov x 100 mikrometrov a obsahuje 30 strán.

Najväčšia knižnica na svete
Knižnica kongresu, Washington DC, USA obsahuje 28 miliónov kníh a má 532 kilometrov regálov. Britská knižnica v Londýne je 2. najväčšia s viac ako 18 miliónov kníh.

Najväčšie kníhkupectvo
Barnes a Noble kníhkupectvo, New York City, USA. Má  20,71 km  regálov.

Najpredávanejší autori
Agatha Christie, autorka detektívnych príbehov, Biblia a knihy od Williama Shakespeara.

Najväčšia súkromná zbierka kníh

John  Q. Benham z Indiany (USA) má v súkromnom vlastníctve viac než 1,5 milióna kníh.

 Najväčšia kolekcia záložiek

Niekoho vedia očariť aj samotné záložky. Franka Divendala z Holandska  má 120 000 záložiek, jeho najobľúbenejšie sú práve papierové.

V tomto mesiaci si pripomíname:

 

16.3. 1828 – narodil sa v  Slavošovciach  Pavol Dobšinský, slovenský evanjelický kňaz, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti, ktorý patrí do obdobia romantizmu a je jedným zo spisovateľov štúrovskej generácie. Už ako študent sa zaoberal problematikou ľudovej slovesnosti. Sústavne zbieral a zapisoval piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, hry, obyčaje a povery a tak sa ľudové diela stali obľúbenými a vhodnými medzi detskými čitateľmi.

Poznáte : Laktibradu, Radúza  a Ľudmilu, Lomidrevo, Zlatovlásku, Mahulienu zlatú pannu, Zlatú priadku, Janka Hraška ? – to sú  hlavné rozprávkové postavy z rovnomenných ľudových rozprávok.

Určite si prečítajte: O dvanástich mesiačkoch, Plavčík a Vratko čo osúšajú slzy sveta, O hlúpej žene, O troch grošoch Soľ nad zlato, Koza odratá a jež, Kozliatka a mnohé iné.

17.3. 1713 – bol popravený Juraj Jánošík  slovenský zbojník a národná legenda.

Podľa slovenských ľudových legiend Juro Jánošík so svojou družinou žil v lesoch medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom a prepadával tam pocestných. Podľa poľských podhalianskych legiend raboval aj v Poľsku. Z nakradnutého vraj vydeľoval časť pre chudobných. Bol slovenským Robinom Hoodom, preslávil sa aj mimo Slovenska. Je známy v Česku, Poliaci ho vnímajú ako svojho legendárneho tatranského hrdinu.

Jánošíkovské témy

V literatúre

Vo filme

V hudbe a divadle

Milí žiaci! Vráťme  knihy  do  nášho  života

vytvorme  EL.  knihu o knihách

Vidíme, že  už malé deti majú záujem o knižky, a preto touto výzvou chceme motivovať žiakov, aby čo najviac čítali a prehlbovali tak lásku ku knihám.

Veríme, že tou správnou inšpiráciou dokážeme vychovať sčítanú generáciu, ktorá bude milovať knihy.

Ako sa spojiť prostredníctvom knihy? Žiak môže prečítať knihu podľa vlastného výberu a v krátkosti popíše, prečo si danú knihu vybral a čo sa dozvedel. Svoj príspevok odovzdá prostredníctvom tr. učiteľa do elektronickej  knihy.

Viete, že:

Anglický spisovateľ Lewis Carroll vniesol do literatúry pojem nonsens.

Jeho najznámejšie dielo je Alica v krajine zázrakov.

Carrollova tvorba sa vyznačuje precíznymi slovnými hračkami, logikou a fantáziou. Viete, že trpel zajakavosťou? Panuje názor, že koktal len v prítomnosti dospelých. V spoločnosti detí hovoril plynule.

Na bicykli išiel bacil

Chvíľu šliapal chvíľu tlačil

Zoskakoval zo sedadla

Zakaždým mu reťaz spadla

Bicák veľký bacil malý

Ešte že má veľké svaly

Odpadol mu občas pedál

Najradšej by ten krám predal

Je to bacil na bicykli

Všetci sme si naňho zvykli

 

Je to bacil na bicykli

Všetci sme si naňho zvykli

On roznáša chrípku deckám

Aha má jej plné vrecká.

 

 

 

Nosím buchty proti chladu.

Žujem klobúk proti hladu.

Ak mráz tiahne od neba,

Vystriem dáždnik pod seba.

Keď si ohňom skropím líca,

zápäť vodou osuším sa.

Stojmo spím a spiac sa hrám,

ležmo hrušky oberám. 

Strúham prúty mäkkou vatou,

do uší si vkladám dláto.

Člnkom ryjem tvrdú zem,

v motyke sa člnkujem.

 

 

Vojdite  aj vy do sveta fantázie ako naša známa Alica a pokúste sa vymyslieť aspoň jednu štvorveršovú básničku, ktorá bude plná nezmyselných slovných spojení a humoru. Vaše tvorivé písanie radi zverejníme v školskom časopise.

Mgr.M. Krištofová

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2017/2018