Adventné inšpirácie

Prichádzajúci advent je  pre  mnohých z nás hektický čas vyplnený zháňaním darčekov, návštevou vianočných trhov a chystaním dobrôt na sviatočný stôl, ale  pôvodne to bolo obdobie spomalenia a upokojenia, určené na rozjímanie. Tento zámer vychádzal zo života našich predkov, žijúcich v súlade s prírodným cyklom. V tomto ročnom období sú noci dlhšie a dni kratšie, celá príroda sa ponára do pokoja.

Práve adventný čas by nás mal inšpirovať, aby sme sa stíšili a vstúpili do sveta kreatívneho tvorenia. Obľúbené sú piesne a koncerty adventného obdobia. Podľa biblických textov kedysi vznikali špeciálne adventné piesne, roráty. Ich názov je odvodený od latinskej adventnej piesne „Rorate coeli de super..." (Rosu dajte nebesia zhora), pochádzajúcej zo 16. storočia z Francúzska. Boli svetlom v temnote.

Cez víkend som „navštívila“ predvianočný Londýn na  koncerte Christmas with André.

Zážitok, na ktorý nebudeme chcieť zabudnúť...Dobytie emocionálneho raja so šampanským  v ruke – také a podobné vyjadrenia zaznievali po zhliadnutí koncertu.

O kom je reč?  André Rieu, huslista a dirigent orchestra J. Straussa, na koncerty ktorého sa schádzajú ľudia z celého sveta, nás pozval do svojho rodného mesta v Holandsku  na prehliadku  Maastrichtu a doplnil ju živým rozhovorom s Charlotte Hawkins, anglickou televíznou moderátorkou. My sme jeho pozvanie s radosťou prijali.

Že kde? V kine Cinemax. V 130 minútovom  satelitnom zázname vianočného koncertu plného obľúbených vianočných kolied, ako Hallelujah, The holy city, The skaters waltz, Jingle Bells, White Christmas, This land is mine, Auld Lang Syne a mnoho ďalších. Nechýbal ani detský spevácky zbor, vystúpenia sólistov i príležitosť zaspievať si spoločne s publikom na plátne.

A čo nám tento slávny a obdivovaný  umelec odkazuje?

Hudba je zázračná reč, ktorá aj bez slov spája ľudí. Úspech nie je čosi, čo prichádza zo dňa na deň. Je to život plný driny, obáv, napätia a pochybností, ale aj radosti a nadšenia, ktoré ti pomáhajú ísť ďalej a nevzdať sa. V čase Vianoc vždy utíchli všetky sváry a boje. Prečo by nemohli zamĺknuť navždy?  Nie je to inšpirácia aj pre nás?

Pozri: https://pannonia-entertainment.cz/andre-rieu-vanoce-s-andrem-2016/

Mgr. M. Krištofová

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2017/2018