naše príspevky

Naša škola je zaregistrovaná v TASR a pravidelne prispieva a zverejňuje naše najzaujímavejšie články z nášho školského online časopisu NA MATICI.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom školstva Slovenskej republiky

Cieľom projektu je poskytnúť generálnu licenciu všetkým školám v SR na prístup a využívanie spravodajského agentúrneho servisu vrátane archívov, fotoservisu vrátane archívov a audioservisu vrátane archívov. Tieto informácie budeme využívať v rámci mediálnej výchovy, občianskej východy, ale aj mimoškolskej činnosti, napríklad pri tvorbe školského časopisu.

Naša škola je zaregistrovaná v TASR a pravidelne prispieva a zverejňuje naše najzaujímavejšie články z nášho školského online časopisu  - NA MATICI.

Čítajte:

 1. Koľko jazykovovládaš , toľkokrát si človekom
 2. ZŠ Matice slovenskej Prešov v bránach Európy
 3. Rok Štúra začína aj v Základnej škole Matice slovenskej 13 v Prešove
 4. Vynášanie Moreny
 5. Používajú naši žiaci vulgarizmy a nadávky?
 6. S bubnom na Heviho 
 7. 45 rokov sa do 45 viet nezmestí 
 8. OZŽ, KPR, zaklínadlo či šifra? 
 9. Farebná história 
 10. Ako sme vstúpili do rozprávky 
 11. Tak, a basta fidli! 
 12. Súťaž: Nový školský rok je tu! -od Mgr. M.Režnickej, príspevok ocenený!
 13. Rok čitateľskej gramotnosti 
 14. Región Šariš 
 15. Projekt . Deti a architektúra 2016 
 16. Lepšie čítať, ako chytať Pokémonov ... 

SILNÁ PRIETRŽ SA PREHNALA VÝCHODOM SLOVENSKA 

AKO VIDELI PRÍRODNÚ KALAMITU NAŠI ŽIACI?

Odrazu sa spustil strašný lejak a my sme nevedeli, kde sa máme skryť. Cestou na nás padali krúpy.  Mne na hlavu a Paťovi na ruky. Domov som prišiel celý zmočený. (D.Velička)

Všimla som si, ako prichádza čierňava. Začal fúkať silný vietor. Trhal listy zo stromov a konáre padali na zem. Najprv začalo pršať a tak sa pustila silná búrka. Veľké ľadové krúpy padali na autá aj na ľudí. Ľadovec zničil autá, okná, stromy aj kvety.        (M.Jusková)

Začali padať silné, veľké krúpy ako tenisové loptičky. Schovali sme sa pod strechu ihriska a čakali sme, kým prestane pršať. Bežali sme s Denisom ako o život, spadol som do veľkej mláky a vtedy som si uvedomil, že mi vypadli kľúče.   (P.Vaňo)

Spustil sa lejak.  A po dvoch-troch minútach začali padať krúpy a zväčšovali sa a zväčšovali, až boli také veľké, že sa mama začala obávať, či nám  nerozbijú okná.  Celú odkvapovú rúru  zasypali krúpy a tým pádom sa všetka voda zo strechy vyliala, bolo to ako menšie väzenie.   (B.Bundzik)

Pozerala som sa z okna, ako padajú krúpy. Vybehla som na chvíľu von a zobrala si zopár krúpov, ale aj tak sa mi v ruke roztopili. Videla som, ako krúpy  padajú na naše auto a ako sa kotúľajú dole kopcom. (L.Šoltisová)

Ľadovec udieral do stien bloku. Tráva bola odrazu pokrytá kúskami krúpov. Veľmi sa ochladilo. Ľadovec poškodil mojej babke balkón.          (I.Rončák)

Veľké ľadové krúpy urobili veľké škody. Mojej krstnej rozbili strechu na garáži. Brat Kiko musel odhŕňať krúpy, ináč by nás vytopilo, na terase vznikla rieka. Celá záhrada bola zasypaná krúpami. (M.Rabatin)

Niečo také som ešte nevidel. Krúpy veľkosti tenisovej loptičky sa odrážali od budov a od zeme. Udierali do okien. Bál som sa, aby nám to nevyhodilo poistky. Mamka povedala, že bolo už aj horšie počasie. No hrozné, lietali listy stromov, ba ja konáre.  (.L.Kmec)

V ten deň som ležala v nemocnici, trošku som spala, ale zobudil ma buchot, pozrela som na okno a videla som, ako udierajú do okna krúpy veľké ako tenisové loptičky. Trochu som sa zľakla, sestričky na vizite hovorili, že primárovi rozbili krúpy okno na kancelárii.   (K.Hadzimová)

Mala som pocit, že nás to zaplaví, bolo to strašné. Bála som sa a aj môj pes sa  veľmi triasol. (K.Vlasáková)

Počula som, ako krúpy trhali listy zo stromov. Dali sme si kapucne na hlavy. Všimla som si na cestách blato. Pri každej autobusovej zastávke boli policajti a zastavovali autá. Búrka a krupobitie trvali krátko. Všetci sme pomáhali pri upratovaní cesty, ktorá bola  plná blata.  (B.Kollárová)

Keď som vychádzal z obchodu, tak som skoro spadol. Jedna stará pani tak spadla, že si veľmi udrela chrbát. Nám rozbilo sklo, ktoré sme mali na balkóne. Keď prestali padať krúpy,  vyšiel som von a pomáhal som dávať  preč vodu a nakoniec  sa to podarilo a  všetko bolo  fajn.   (F.Makuch)

Veľké kúsky ľadovca padali rovno na nás.  Každý sa rozutekal, kde mohol. Pri Astórii bolo všetko zaplavené blatom. Mali sme čudné pocity, nevedeli sme , čo sa robí. Búrka netrvala dlho, ale bolo to niečo neuveriteľné!   (A.Michalková)

 

Rozhovor viedla: Mgr. M.Režnická

NA MATICI online školský časopis

čítajte...

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2019/2020