Nezdravé fajčenie

Núkal vás už niekto cigaretou? Áno? Ešte nie? Ako ste reagovali? Skúste porozmýšľať, ako by ste sa zachovali, keby vás niekto núkal cigaretou. Vedeli by ste povedať nie, ja si neprosím! Alebo sú medzi vami aj takí, ktorí si už z cigarety potiahli? Deväťročný chlapec Peter sa teraz s vami podelí o svoju skúsenosť, keď ho starší kamaráti ponúkali cigaretou.

Peter si spomína: „Bolo pekné septembrové počasie. Utekal som rýchlo zo školy domov, aby som si urobil domáce úlohy a išiel sa s kamarátmi hrať na ihrisko futbal. Našťastie, pani učiteľka je dobrá a nedáva nám veľa domácich úloh, takže o hodinku som už kopal na ihrisku do lopty.

Prišli aj starší chalani. Počas chôdze sa knísali v ramenách, v ústach mali cigarety a na tvárach výraz „ťažkých frajerov“. Posmešne sa nás pýtali, či sa nám chce behať za loptou. Nevšímali sme si ich a hrali sme ďalej. Počas prestávky podišli k nám a začali nás ponúkať cigaretami: „Dajte si po cigaretke, konečne budete chlapi!“ „Cigaretka je dobrá vec“, prehovárali nás. Dvaja moji kamaráti už mali cigaretu v ústach a kolujúca škatuľka sa dostala aj do mojich rúk. V tom okamihu som si spomenul na zážitok spred roka, ktorý mi prebehol hlavou ako blesk.

Cez letné prázdniny som sa bicykloval a ani neviem ako, ocitol som sa po páde na kope štrku. Rozbolela ma hlava, preto otec rozhodol, že musíme ísť do nemocnice na vyšetrenie. Po vyšetrení doktor uspokojil ocka, že to nie je nič vážne. Mal som šťastie, keďže som mal na hlave cyklistickú prilbu. Tá ma zachránila. Na nemocničnej chodbe na otca zakričal jeden pán. Otec sa otočil, ale hneď ho nespoznal. Pán bol vychudnutý s prepadnutými očami, pomaličky šúchal svojimi papučami po chodbe, ťažko dýchal a chrapľavo pokašliaval, až som mal pocit, že sa zadusí. „Milan, si to ty“? po dlhšom zaváhaní sa neisto opýtal otec. „Áno, kamarát môj, to som ja“.

Začali sa rozprávať. Ujo Milan si zaspomínal na časy, keď v šiestej triede začal fajčiť, lebo si myslel, že bude vyzerať frajersky. Hovoril o tom, ako neposlúchol môjho otca, svojich rodičov, ba ani pani učiteľku, keď mu vysvetľovali, aké je fajčenie škodlivé. Nikotín mu vážne poškodil pľúca a často je hospitalizovaný v nemocnici.

Potom sa ujo Milan otočil ku mne a povedal mi: „S fajčením som bol frajer len na základnej škole, potom si ma už nikto nevšímal.“ Tiež hovoril o tom, ako sa veľakrát snažil prestať, ale závislosť na nikotíne bola silnejšia ako jeho vôľa. Fajčenie mu zničilo zdravie. Nezabudnem na pohľad uja Milana a jeho smutný výraz v očiach, keď sa lúčil s ockom a so mnou.“

Peter sa podelil so svojím zážitok s kamarátmi na futbale a teraz aj s vami. Čo myslíte, čo urobil Peter so škatuľkou cigariet? Presne, ako hovoríte. Peter si zo škatuľky cigaretu nevybral. Odolal pokušeniu a odolá vždy, pretože spoznal skutočný príbeh uja, ktorý začal fajčiť už v detstve. A čo myslíte, čo urobili jeho dvaja kamaráti, ktorí už mali cigaretu v ústach? Po vypočutí jeho príbeh obaja kamaráti cigarety zahodili.

Spomeniete si na tento príbeh vždy, keď vás bude niekto ponúkať cigaretou? Odoláte aj vy pokušeniu vyskúšať cigaretu?

Cigarety sú škodlivé a návykové, preto:

  • nikdy nezačnem s fajčením! Skutočný frajer je ten, kto nefajčí!
     
  • viem, že fajčením neukazujem svoju dospelosť a múdrosť, ale práve naopak, dokazujem svoju slabosť tým, že nedokážem odolať. Svoju zrelosť dokážem tým, že sa budem dobre učiť, športovať alebo venovať sa iným vhodným aktivitám
     
  • viem, že fajčenie nie je moderné
     
  • viem, že je ťažké prestať fajčiť, preto radšej nikdy nezačnem

Zdroj: https://www.zachranari.sk/Default.aspx

Kontakt

Základná škola

zs.matica@gmail.com

Matice slovenskej 13
080 01 Prešov

Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331

Školská jedáleň: 051 7713332

Vyhľadávanie

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022