Medzinárodný deň bez násilia

Medzinárodný deň bez násilia (4.4.) - alebo Ako byť Superhrdinom :)

Aj ty poznáš skvelých komixových hrdinov, ktorí bojujú proti neprávostiam páchaným na slabších?

Aj ty chceš byť tým, ktorý v zrkadle uvidí odraz dobrého človeka?

Aj ty chceš pomáhať tomu, aby tvoja škola/trieda bola miestom bez nenávisti?

Môžeš!

Ako na TO:

1. Kapitán Amerika - Ak vidíš neprávosť, nemusíš vyťahovať kostým a rýchlo sa za roh utekať prezliecť- postačí, ak sa postavíš a vyjadríš svoju nespokojnosť s tým, čo páchateľ robí. Niekedy stačí, ak sa ozve jeden statočný, a pridajú sa aj ďalší. Aj ty môžeš byť tým, ktorý sa prvý postaví a povie násiliu a neprávosti NIE. Neponižuj nikoho, aj keď si všimneš jeho nedostatočnosť – buď hrdina a pomôž mu namiesto toho, aby si ho vysmial.

2. Iron Man – Ak máš dosť rozumu, a popri všetkých úlohách, ktoré zamestnávajú tvoj geniálny mozog stíhaš aj vidieť veci, ktoré iní nevidia, buď hrdina a upozorni na to. Niekedy si násilník neuvedomuje, ako jeho zlomyseľné poznámky ubližujú. Niekedy si obeť neuvedomuje, že to, ako sa k nej niekto správa, je už tak vážne, že by to mala nahlásiť vyššej moci – učitelia, triedni učitelia, rodičia, školská psychologička, špeciálni pedagógovia- všetci sú tu pre vás, aby vám pomohli. Pomôžte aj vy im, aby vedeli ako.

3. Hulk – Každý, kto pozná Hulka, vie, že je to dobrý človek, ktorý ťažko ovláda svoj hnev. Ak ty vidíš takého človeka, ktorý sa ťažko ovláda v situáciách, kedy dostane zlú známku alebo poznámku, pomôž mu. Niekedy stačí vypočuť si ho, potľapkať ho po chrbte alebo ukázať mu, že aj keď dostal zlú známku, nie je predsa zlý človek. Možno tak zabrániš búrlivému ničeniu triedy a ako bonus si získaš aj kamaráta.

4. SpiderMan – Niekedy sú veci pre iných nedosiahnuteľné. Buď tým, kto pomôže a využije svoje schopné ruky a hlavu na to, aby druhému pomohol dosiahnuť to, čo potrebuje (samozrejme nie kradnúť školské pomôcky:)). Napríklad ak spolužiak má doma problémy pre svoje známky z matematiky, a ty si v nej hviezda, pomôž mu, dovysvetľuj, ukáž... Spokojní žiaci tvoria spokojnú triedu.

5. TY – Každý žiak na tejto škole má svoju supervýnimočnú kombináciu superschopností. Zamysli sa sám nad sebou – Aké sú tvoje silné stránky? V čom môžeš byť ty iným užitočný? Ako môžeš vo svojej triede pomôcť? Kto je vo vašej triede ten, kto sa správa nevhodne? Ako mu vysvetliť a ukázať ako sa dá upútať pozornosť slušne?

Buď aj ty superhrdinom a pomáhaj tomu, aby sa stali bezpečným miestom tvoja trieda/škola/sídlisko/mesto….celý svet!

Pridané: 7.4.2021, Mgr. Lenka Vašková, školská psychologička

Základná škola