Pridané: 5.4.2015

Mgr. Mária Režnická

Poznáme ju ako:

• učiteľku slovenského jazyka a literatúry, čitateľskej gramotnosti, výtvarnej výchovy
  • triednu učiteľku a vedúcu záujmového útvaru
  • neúnavnú dekoratérku školského interiéru
Montage vytvoril Bloggif

Počas svojej praxe pracovala ako:

• učiteľka ZŠ v Lipovciach, Šarišských Dravciach, v Pov.Bystrici a Radaticiach
  • riaditeľka  ZŠ v Bzenove

Čo ju  poteší/ nepoteší v každodennej práci: vždy ma poteší záujem žiakov o učenie a tvorenie, ich individuálne napredovanie, úspechy a nápady. Trápi ma ľahostajnosť a pomerne často opakovaná otázka ... a to musím? Nemám rada prejavy vulgárnosti.

Záľuby:

• Čo pre vás znamená drevo – drevo lipové?

Poeticky vzaté-  pamäť národa, lipa je predsa náš národný strom. Prakticky- držím ho, hladím, zatínam do neho rydlá, orezávam prebytky, aby som vylúpla jadro, ktoré vidím skôr, ako sa mu dostanem pod kôru. Jednoducho,  milujem jeho belosť, hladkosť, poddajnosť, tvárnosť a určite aj špecifickú tajomnú, sakrálnu vôňu dielne Majstra Pavla z Levoče.

• Z vašich diel je viditeľná  úcta k remeslu a materiálu. Má táto vaša záľuba rodinné  korene?

Bodaj by mala! Žiaľ, som prvolezec, a navyše  aj jediná v rodine, ktorá si robí z obývačky drevárničku so slovenskými hoblinkami na perzskom koberci. Dokonca  som si neodchovala ani nasledovníka, zoberiem si teda svoje hobby so sebou...

• Používate  originálny vyjadrovací prostriedok - ľudské tváre. Čo nimi chcete okoliu povedať?

Tvár a oči sú zrkadlom duše... to som nevymyslela ja, ale držím sa toho. Obzvlášť tvár dievčaťa/ ženy dokáže úžasne vyjadriť hrdosť, nehu, pýchu, oddanosť, odovzdanosť, láskavosť, hravosť, jemnosť, je to proste dokonalá ikonickosť...často pridávam tváram aj gestá rúk...      Krása je naozaj v dreve zakliata, hovorím vám. .