Portrét - rozhovory s (ne)obyčajnými učiteľmi a talentovanými žiakmi našej školy. Predstavujeme  Vám ich životné hodnoty a nevšedné záľuby.

Tento týždeň Vám predstavujeme Mgr. Máriu Krištofovú, ktorá  neúnavne prispievala do tejto rubriky.

Poznáme ju ako:

• učiteľku anglického jazyka a slovenského jazyka a literatúry
  • zástupkyňu školy v rokoch 2009/2010 - 2013/2014
  • triednu učiteľku a vedúcu záujmového útvaru
  • neúnavnú prispievateľku našej webovej stránky
  • dôslednú, často investigatívnu novinárku a zostavovateľku školského časopisu
  • autorku online kroniky školy / píše našu školskú kroniku

Počas svojej praxe pracovala ako

• učiteľka - ZŠ  Hermanovce, N. Slavkov, Krivany, Prešov – Lesnícka, Prostejovská 38,
  • zástupkyňa riaditeľky v ZŠ, Matice slovenskej 13/A, Prešov

Čo Vás poteší/ nepoteší v každodennej práci:

Hovoriť o sebe nie je ľahké. To, čo sa nám podarí, je samozrejmé, veď je to naša práca. Najviac ma poteší, ak nepremrháme ten správny čas, aby sme pomohli tomu, kto to najviac potrebuje – žiak aj rodič, tešia ma malé-veľké kroky našich žiakov, ak sa zaujímajú o  všetko okolo seba, ak sú zvedaví a vnímaví ku kráse.

Nerada vidím prejavy vandalizmu, lenivosti a nezáujem  starších žiakov o školu. Škoda, že opakujú tie isté chyby... Môže za to len generačný problém?

Záľuby:

• Výsledky Vašej zručnosti máme možnosť vidieť obzvlášť pred sviatkami, keď naplno vybalíte techniku patchworku a vyrábate nádherné ozdoby. Porozprávajte nám, ako ste túto techniku objavili.

V období môjho detstva dedina ešte žila svojím klasickým životom. Pochádzam z oblasti, kde sa pestoval a spracovával ľan. U nás doma sa tradične máčal ľan (v močidle),  trepal, spriadal sa na kúdeli a vretene, tkalo sa  plátno,  posteľné a stolové textílie a samozrejme koberce. Takouto pracovno – zážitkovou formou sme my - deti trávili voľný čas a všetkému sme  sa priúčali.

V súčasnosti staršie ženy ešte stále vedia osnovať na krosná a tkať. Ako žiaci sme plietli a háčkovali šály, čiapky, vyšívali sme obrázky a prestierania.  Ručné práce ma teda sprevádzajú odmalička.

Neskôr popri rodine a práci nebolo toľko času na ručné práce. No pribudlo povinností, stresu, a tak som sa začala zaujímať o work-life balance – vyrovnanie psychického a fyzického stavu a vrátila som sa k práci s textilom.

Môj kontakt s dedinou sa nikdy nepretrhol a  textil je stále veľmi vďačný vyjadrovací prostriedok, ktorý posúva tradičné vzory bližšie k súčasnému človeku. (Nikdy nepochopíme, ako ľudia v minulosti vytvorili veci, nad ktorými stojíme v nemom úžase.)

Inšpirácie hľadám  u skúsenejších patchworkarov a neustále sa zdokonaľujem.

• Robíte si súkromný archív svojich výrobkov?

Bohužiaľ, nie. Mám radosť, keď moja práca niekoho osloví a znásobí  pocit radosti. Každý kúsok je originál...

• Venujete sa aj iným technikám a ručným prácam?

Verte - neverte, deti so zdravotným znevýhodnením ma priviedli k paličkovaniu a spolu sme dosiahli celkom peknú úroveň prác s prírodnými motívmi a figurálnymi námetmi, ktorými sme obohatili vianočné trhy a výstavky.

Zoznámila som sa aj s papierovým pletením, chcem sa tejto technike v budúcnosti viacej venovať. Láka ma najmä výroba papierových tašiek.

• Je jasné, že trpezlivosť vám nechýba, no je niečo, čo vám vo vašej profesii skutočne chýba?

No, ten čas akosi rýchlejšie ubieha, ja za ním nestíham...a  čoraz ťažšie sa mi hľadajú nové zdroje energie. Viem, že na to existujú kolieskové korčule (mám) a univerzita tretieho veku.

• Radi si čítame a listujeme v školskom časopise Na Matici, ktorý pripravujete pre žiakov aj učiteľov. S  nadhľadom ponúkate aktuálne témy a informácie. Baví vás žurnalistika?

Veľa čítam, keď objavím  zaujímavosti, rada sa o ne podelím aj s čitateľmi. Nápady konzultujeme so žiakmi. Ide len o amatérske písanie, ktoré môže byť motiváciou pre iných.

• Ako kronikárka školy viete o nej všelijaké zaujímavosti, môžete nám nejaké prezradiť?

V škole pracujem len krátko, no viem, že sme škola, ktorej aktivity  môže kde - kto závidieť. Vedeli ste, že žiačkou našej školy bola aj Miss ČSSR p. Ivana Christová alebo bývalý primátor p. P. Hagyari?

• Čo z histórie školy by ste radi videli aj v dnešnej škole?

Škola v minulosti žila športom – volejbal, basketbal, cyklistika. Chlapci aj dievčatá súťažili a dosahovali pekné výsledky. Prvé lastovičky sa už objavili v športovom záujmovom útvare.

Nielen učitelia, ale aj rodičia čoraz častejšie volajú po návrate k pracovnému vyučovaniu. Jednorazové tvorivé dielne alebo exkurzie nenahradia pestovanie pracovných návykov a manuálnych zručností. Objavovať materiál (akýkoľvek) znamená objavovať aj vlastnú kreativitu a seba samého.