MELÁNIA LACIOVÁ

V ZŠ Matice slovenskej 13 v Prešove už niekoľkokrát zaznelo meno Melánie Laciovej, žiačky V.B triedy. Melánia je snaživá, veselá a v triede obľúbená žiačka, ktorá je úspešná nielen v škole, ale aj mimo nej.

Toto je náš pohľad a ako sa vidí Melánia?

Mám 11 a pol roka. Moja pani riaditeľka sa ma opýtala, či nechcem chodiť na karate. Bolo to pred 4 rokmi.

Súhlasila som a neľutujem. Začala som chodiť na tréningy a veľmi skoro aj na súťaže. Hneď v prvom turnaji som získala 3. miesto. Potom sa to zlepšovalo a postupovala som na vyššie súťaže. Musela som na sebe veľa pracovať, ale oplatilo sa. Výsledky sa ukázali. Poslali ma do Talianska a Chorvátska reprezentovať Slovensko na Majstrovstvá Európy. Získala som titul vicemajsterka Európy vo svojej kategórii. Je to zatiaľ môj najväčší úspech.

V zbierke ocenení mám už 9 pohárov a 54 medailí. Mám aj cenu fair play. Som šťastná, že mám takú príležitosť k úspechu, že spoznávam nových priateľov a nové miesta.

Kto ťa v športe najviac motivuje a podporuje?

Mám veľmi dobrého trénera, ktorý ma vie povzbudiť, keď už nevládzem, alebo sa mi nechce. Od sponzora som dostala kimono. Povzbudzuje ma aj to, že aj moji súrodenci Manuel a Damiana sa začali venovať karate. Máme tak spoločné záujmy a zároveň robíme niečo pre svoje zdravie. Manuel je vicemajster Slovenska.

Okrem športu máš aj iné záujmy?

Áno, mám rada tanec. Pri tanci sa viem dobre uvoľniť, zabaviť.

Počula som, že si šikovná nielen v športe, ale aj v škole.

Najviac sa mi páči matematika, geografia, biológia a dejepis. Pracujem aj v školskom parlamente. Snažím sa.

Pomáha ti šport v bežnom živote?

Áno. Dokážem sa premôcť, keď sa mi nechce učiť. Vypestovala som si pevnú vôľu, viem, že keď dám do toho všetko, vráti sa mi to.

Som aj smelšia, lebo mám pocit, že sa dokážem ubrániť, keby mi chcel niekto ublížiť, ale zároveň som sa naučila, že nesmiem karate zneužiť.

Melánia, ďakujem ti za rozhovor, želám veľa síl, úspechov a fair play nech ťa sprevádza celým životom.

Ďakujem za rozhovor.

Pridané: 5.12.2018, Mgr. Ingrid Lenzová