Bulharsko

ERASMUS + 2. DEŇ - BULHARSKO

V druhý deň nášho pobytu v Sofii sme navštívili školu 119 Su „Ak. Mihail Amaudov“, kde sme sa stretli s pánom riaditeľom Diyan-om Stamatov-om. Večer sme sa vybrali na prechádzku mestom, počas ktorej sme obdivovali večernú vianočnú Sofiu. Vstúpili sme aj do Národného divadla Sofia, v ktorom sa konal koncert tradičnej bulharskej hudby. Záverečným bodom programu bola prehliadka Katedrály sv.  Alexandra Nevského. Tento kostol je vybudovaný v novobyzantskom štýle a v jeho interiéri je vystavená aj relikvia Alexandra Nevského. Kostol bol vybudovaný na počesť ruských vojakov, ktorí padli v boji za oslobodenie Bulharska spod tureckej nadvlády v rusko-tureckej vojne v rokoch 1877-1878 a ako poďakovanie ruskému cárovi Alexandrovi II., vďaka ktorému získalo Bulharsko v roku 1878 svoju nezávislosť. V jeho krypte pod katedrálou sa nachádza jedna z najväčších galérií pravoslávnych ikon na svete.

Pridané: 12.12.2018, Mgr. S. Eštočinová

ERASMUS + 3. DEŇ

Dnes sme sa ocitli 150 km od Sofie v Rilskom monastieri (bulh. Рилски манастир). Je to najväčší a asi aj najznámejší kláštor pravoslávnej cirkvi v Bulharsku, ktorý sa rozkladá na ploche 8 800 m². Nachádza sa v severozápadnej časti pohoria Rila. Bol založený už v 10. storočí a patrí k najvýznamnejším pamiatkam celého Bulharska. V roku 1983 bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ďalej sme putovali do Banska, ktoré je bulharským mestom v juhozápadnom Bulharsku v Blagoevgradskej oblasti blízko mesta Razlog a pohoria Pirin. Vzniklo v čase okolo 17. storočia. Je to jedno z najvýznamnejších miest, a to hlavne z hľadiska historických pamiatok, ktoré sa na území tohto mesta nachádzajú. Môžeme tu nájsť až 120 rôznych stavieb, ktoré nadchnú každého milovníka pamiatok a zaujímavej architektúry. V tejto lokalite možno nájsť hneď dva ski areály, a to areál Šiligarnika a tiež Chalin valog.

Večer sme boli v hoteli Aquilon Residence & SPA. Na diskotéke boli hviezdami večera slovenskí chlapci Mário, Filip a Patrik. Záver diskotéky patril Patrikovi, ktorý zabával svojím tancom všetkých prítomných.

Pridané: 12.12.2018, Mgr. S. Eštočinová

ERASMUS + 4. DEŇ

Bulharská tradičná dedina - Gorno Draglischte - rodina a jej tradičný starý dom - babička Deschka nás naučila piecť tradičný bulharský chlieb - BANICA a jej dcéra nás naučila robiť bulharské bonbóny no a jej vnučka učila deti robiť vlnené gule ako ozdobu na ľudový kroj. Dopoludnia sme cvičili a plávali vo wellness v Banskom - lyžiarske stredisko.

Pridané: 14.12.2018, PaedDr. R. Rodáková

ERASMUS + 5. DEŇ

Tvorba spoločného kalendára - všetci do svojich mesiacov kreslili krojované postavy- teda my a žiaci. Popoludní sme mali voľno a večer sme boli na ľudovej zábave - tradičné jedlá, tance, ochutnávka vín. Chlapci boli s rodinami a novými priateľmi na prechádzke večernou Sofiou a aj my sme sa prešli po Sofii. Posielame nejaké foto.

Pridané: 14.12.2018, Mgr. M. Kľučárová

ERASMUS + 6. DEŇ

Deti vyrábali survachki „survačky". Symbolom excelentnosti oslavy konca roka v Bulharsku je survachka, ktorá je od nepamäti nevyhnutnou prítomnosťou v domácnostiach v meste i na vidieku. Survaška je vetva čerstvého rezaného dreva, teda zeleného, čerstvého, „surova" v bulharčine. Prečo drevo? No, pretože tento pokorný strom je najdôležitejším z tých, ktorí rastú v týchto zemepisných šírkach. Je to prvá strieľať na jar a posledná, ktorá na jeseň prináša ovocie. Okrem toho sú jej vetvy veľmi flexibilné a odolné. Z cornejo vetvy a jeho malých bočných odbočiek je vytvorený artefakt takmer jeden meter dlhý, ktorý sa podobá srdcu prepichnutému šípkou. Potom sú srdce a šíp zdobené vláknami bielej a červenej vlny, sušeného ovocia, kukurice, sušenej papriky ... Keď udrú hodiny dvanástu hodinu, každé dieťa berie svoju survačku. Najprv pozdraví svojich rodičov, ľahko ňou ich poklepká po chrbte a recituje slávnostné augury. Dieťa: Surva, surva, šťastie a radosť, zlatý hrot v pšeničnom poli, červené jablko v záhrade, dom plný hodvábu, zdravie a silu počas roka. Udieraný: amen a ponúka dieťaťu malé dary, zvyčajne mince. Dieťa: Surva, surva, šťastie a radosť, zdravie a silu v priebehu roka, šťastný nový rok.

Potom sme dostávali certifikáty. V závere dňa sme boli v obchodnom centre Serdika. Večer spoločná večera a večer už všetci spolu na hoteli.

Pridané: 15.12.2018, PaedDr. R. Rodáková

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2019/2020