Priblížiť sa k histórii kráľovského mesta nás vedie k priblíženiu sa a spoznávaniu vlastnej minulosti , ktorá sa storočiami zapisovala do životov ľudí rôznych národností( Slovákov, Ukrajincov, Rusínov, Maďarov, Nemcov, Poliakov i Židov), do životov ľudí rôznych konfesií( rímskokatolíkov, gréckokatolíkov, evanjelikov, pravoslávnych a izraelitov), do životov ľudí rôznych ekonomických pomerov. Nebola to náhoda, že sa v meste odohrávali závažné politické a mocenské udalosti, ktoré mali vplyv a dosah na celú krajinu- na Slovensko, staré Uhorsko a neskôr na Československú republiku. Mnohé archeologické nálezy, počnúc dobou kamennou, bronzovou a železnou až do príchodu Slovanov v 6.-7. storočí,nájdené v tejto malebnej krajine s pohoriami, dolinami a úrodnými riečnymi terasami sú dôkazom toho, že bola predurčená na súvislé a trvalé osídľovanie.
Mesto Prešov sa rodilo na juhozápadnom svahu terénnej terasy v údolí rieky Torysy. Geograficky leží na súradniciach 49º severnej zemepisnej šírky.
Stredoveké mesto, t.j. osada Prešov, sa kreovala v súvislosti so svojou výhodnou polohou, ktorá jej umožnila byť súčasťou ekonomického života. Prešov ležal na dôležitejšej obchodnej ceste vedúcej od Čierneho mora cez Poľsko k Baltickému moru. Tu sa rozvetvovala do dvoch smerov na Sabinov a NowýSancz a druhý do Bardejova a do Poľska.
Po tatárskom vpáde v r. 1241-1242 sa uhorský kráľ Belo IV. snažil oživiť hospodárstvo a spustošenie krajiny tým, že pozýval cudzích hostí, ktorým poskytoval majetky a rôzne výhody a výsady. Do Prešova začalo prichádzať nielen maďarské obyvateľstvo, ale aj Nemci usádzajúci sa na mieste dnešnej Hlavnej ulice. Prvá písomná zmienka o meste pochádza zo 7. novembra 1247 z listiny Bela IV. aj keď originál sa nezachoval.Mesto sa v nej označuje ako EPURIES.
Na pôvod názvu mesta existuje niekoľko rôznych názorov. V staršej nemeckej literatúre sa uvádza Langdorf (Dlhá Ves),staršia maďarská zasa uvádza názov Eperjes-od slova jahoda. Spojený je s legendou o pobyte kráľa Bela II.Slepého na území mesta počas prenasledovania svojho synovca Boriča, obvineného zo zrady. Podľa nej sa kráľ stratil svojmu sprievodu a keďže nevidiaci nevedel nájsť cestu, smäd a hlad zaháňal jahodami, ktoré rástli v hojnom množstve naokolo. Keď ho našli večer rytieri,rozhodol sa z vďačnosti pomenovať neďalekú dedinu podľa jahôd. Z historického hľadiska však táto povesť nie je opodstatnená.
Najprijateľnejšia verzia vzniku názvu je pôvodné slovanské pomenovanieosobného mena PREŠ. Ako Prešov ho nachádzame v písomných pamiatkach od 16. storočia. Prešov tak začal neodvratne písať svoj pestrý príbeh.
Foto: Zdroj- internet
Základná škola
Matice slovenskej 13
Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331
Školská jedáleň: 051 7713332