Vynášanie Moreny

19.03.2015 16:58

„Morena, Morena! Kdes prebývala?“

„V dedinskom dome, v novej stodole.“

Možno aj takýmito pokrikmi vyprevádzali naši predkovia Morenu, symbol zimy a smrti, zo svojho chotára, zo svojej dediny.  Vynášanie Moreny je starý pohanský zvyk, ktorý symbolicky pretrváva dodnes ako súčasť folklóru. Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti a v tejto tradícii ju zosobňuje slamená bábka, oblečená vo sviatočných šatách .Mladí ľudia s ňou obchádzali dedinu, spievali jej rituálne piesne na rozlúčku až ju napokon za dedinou upálili alebo utopili. Morena sa vynášala dva týždne pred Veľkou nocou, obyčajne v Smrtnú nedeľu. V dávnych časoch, vraj už od 16. storočia, ľudia verili, že vynesením a zničením Moreny, zaženú  zimu, smrť  a magicky privolajú životodarnú jar a teplo.

Tento prastarý jarný zvyk pre žiakov I. prvého stupňa zdramatizovali naši štvrtáci, pod vedením učiteliek Mgr. Oriňákovej a Mgr. Kučovej. Veríme, že sme spoločnými silami zimu zahnali do nenávratna a že nás čakajú už teplé, slnkom zaliate jarné dni.

Mgr. Likeová