Šťastné a veselé... alebo ako sme vstúpili do rozprávky .

17.12.2015 20:46

 

Deti aj my, dospeláci, všetci sme sa dnes nechali vtiahnuť do príbehu, ktorý lákal bohatou odmenou – víťazstvom dobra, lásky a čistých ľudských sŕdc. Kto prešiel prísnym výberom režisérky – p. uč. Vaskovej, ten hral, kto bol oddaným fanúšikom, ten tlieskal, ale všetci sme boli pri tom. Veď, nakoniec, ste tam boli s nami...v našej „rozprávkovej“ telocvični.

 

Prečo sa každý rok vraciame  do rozprávok? Prečo majú nad nami  aj po rokoch svoju moc, hoci sme ich videli už stokrát?

Preto,

  • lebo patria k čaru Vianoc,
  • lebo pracovitá Popoluška nájde svojho princa,
  • lebo chudobnú dievčinu s dobrým srdcom  si nájde smelý chlapec, ktorý o ňu bojuje so zlou  macochou,
  • lebo bieda a útlak sa skončia,
  •  lebo prinášajú nádej aj do našich ťažko skúšaných životov ...

A prečo práve Perinbaba?

Lebo jej symboly a morálne hodnoty sú aktuálne dnes viac ako inokedy. Dávajú nám silu nespanikáriť v realite, pri problémoch a prekážkach, s ktorými sa stretávame.

Láskavá zázračná babka Perinbaba svojou perinou vždy v zime prikrýva svet bielym kobercom, aby sme si oddýchli. Odvážny Jakubko, ktorý sa nebál smrti,  dodáva odvahu aj nám do nových plánov a predsavzatí.  Odveká je  aj ľudská túžba po šťastí, porozumení a láske. Príbeh zároveň odsudzuje závisť, chamtivosť a túžbu po rýchlom a nečestnom zbohatnutí.

A čo sme si odniesli? No predsa rozprávkové ponaučenie, že

  • bohatstvo  nie je všetko,
  • k poctivému človeku aj tak nevdojak príde,
  • kto oň bojuje nečestnými prostriedkami, tomu sa zlato premení na piesok.

 

Ako sa to vlastne skončilo u nás? Babka Perinbabka nesklamala a nádherne nám zasnežila celú telocvičňu, najmenší žiaci prežili svoj prvý hviezdny večer a oči rodičov sa zaleskli neskrývanou radosťou, veď dnes boli všetci superstaristi.

Ďakujeme našim detským hercom za pôsobivé a zaujímavé interpretovanie klasickej rozprávky, v ktorej sme videli:

Líviu Girgoškovú ako Alžbetku,

Václava Gumana ako Jakubka mladšieho,

Alexandru Pravdovú ako macochu,

 Sofiu Pribulovú ako Perinbabu,

Miroslavu Rolíkovú ako Doru,

Veroniku Tomkovú ako kmotričku Zubatú,

Alexa Timka ako Jakubka staršieho,

Patrika Vaňa ako richtára,

 Denisa Veličku ako bubeníka.

Režijne naštudovala Mgr. B. Vasková, asistentka – Mgr. K. Kočišková,

ozvučenie – Mgr. J. Gazdová, Mgr. S. Bucko,

scéna – Mgr. M. Režnická,

videoprojekcia – Mgr. J. Maťufková

fotografie - K. Vaňová

 

Vo vianočnom  programe sa predstavili žiaci od prípravky až po deviaty ročník pod vedením tr. učiteľov za sponzorskej pomoci DJZ v Prešove, materiálnej pomoci vedenia školy a pracovitých rúk starších žiakov pod vedením Mgr. V. Mišenka a p. školníka P. Štofanka.

 

Milí naši,

šťastné a veselé nech všetci máme, 
nech máte celý rok len šťastie samé...

 

    želajú  učitelia  a zamestnanci ZŠ

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022