Olympijské hry 1984: Keď Československu nedovolili zažiariť

19.05.2014 19:39

Jeden z najkrutejších momentov kariéry zažili pred 25 rokmi niekoľkí československí športovci, ktorým v dobe vrcholovej formy politické rozhodnutie zmarilo šancu na olympijskú medailu. Ich veľmi pravdepodobný triumf prekazil Československý olympijský výbor, ktorý 12. mája 1984 po vzore Sovietskeho zväzu odhlasoval nevyslať výpravu na XXIII. letné olympijské hry do Los Angeles. Do USA nešli športovci ani z ostatných krajín socialistického bloku s výnimkou Rumunska.

Oficiálnym dôvodom neúčasti týchto krajín bolo údajné nedostatočné zaistenie bezpečnosti a nerešpektovanie dôstojnosti športovcov. Pravou príčinou však bola odveta za predchádzajúci bojkot OH v Moskve, kam v roku 1980 na podnet USA neprišlo 65 krajín, ktoré protestovali proti invázii Sovietskeho zväzu do Afganistanu.

Z československých športovcov znamenal bojkot OH 1984 tvrdú ranu najmä pre atlétov, ktorí o rok skôr na MS v Helsinkách získali deväť medailí (4+3+2). V Los Angeles sa teda očakávalo opakovanie triumfu a to nielen u svetových šampiónov Jarmily Kratochvílovej, Heleny Fibingerovej či Imricha Bugára. Vrcholnú formu vtedy mali aj cyklisti, hádzanári, veslári, vzpierači a zápasníci. A nakoniec žiadny z olympijských víťazov v Los Angeles nepredviedol lepší výkon než spomenutá trojica.

„Bola som dobre pripravená, veď rok predtým som na majstrovstvách získala tri medaily. Síce mám doma olympijské striebro z Moskvy, ale zlatá je zlatá a po nej som túžila,“ spomenula si vlani na osudový rok svetová rekordérka J. Kratochvílová, ktorá na ďalšie OH v roku 1988 v Soule nešla, keď rok predtým ukončila aktívnu kariéru.

Niektorí z československých športovcov vtedy podľahli tlaku komunistických funkcionárov a verejne bojkot podporili.

„Žiadna náplasť, obyčajná ignorácia a výsmech reprezentantom,“ spomenul si na trucpodnik Družba, ktorý sa konal v roku 1984 v Moskve, chodec Jozef Pribilinec.

12. mája 2014  Milan Štěch, predseda Senátu Parlamentu Českej republiky a Český olympijský výbor pozvali  do Valdštejnského paláca v Prahe na stretnutie športovcov, ktorí mali šancu byť nominovaní na Hry XXIII. Olympiády v Los Angeles.

Pozvaná bola aj naša p. učiteľka, Mgr. Jana Brhlíková – Haľková, ktorá mohla byť nominovaná v disciplíne plávanie – prsia. Dnes rozdáva olympijského ducha deťom a mládeži okolo seba. Je veľkou motiváciou pre nás i pre budúcich olympionikov.

Video záznam nájdete.....

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022