NA CESTE ZA HISTÓRIOU

12.05.2015 16:20

V roku 2015 si pripomíname 70. výročie ukončenia najtemnejšieho obdobia ľudských dejín, 2. svetovej vojny a oslobodenie bývalého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim, ktorý Nemci nazvali Auschwitz. Svoju smrť tu našlo vyše milióna ľudí a to predovšetkým európskych Židov, Rómov, politických väzňov a postihnutých ľudí. Väčšina z nich bola usmrtená v plynových komorách, ďalší podľahli chorobám, či lekárskym pokusom.

Žiaci našej školy prijali výzvu pána učiteľa Mgr. Jozefa Čekana, nezabudnúť na hrôzy Osvienčimu a nepripustiť ich opakovanie. Rozhodli sa preto uskutočniť exkurziu na miesta, kde sa zrútila civilizácia a kde sa ľudské bytosti zredukovali na vytetované čísla. Hlavným cieľom bolo odsúdiť nezmyselnosť vojny ako takej, všetky prejavy nenávisti a antisemitizmu, ale hlavne uvedomiť si skutočnú hodnotu každého ľudského života.

Plní očakávania a entuziazmu sme vyrazili 7. 5. 2015 v skorých ranných hodinách. Hneď po príchode do Osvienčimu sme si uvedomili silu emócií, ktorá tu na nás čakala. Pohľady na väzenské múry a plynové komory nenechali chladným nikoho z nás. So slzami v očiach sme prechádzali miestnosťami plnými vecí, ktoré si so sebou pred mnohými rokmi priniesli väzni netušiac, že v tábore ich čaká pomalá smrť. Dojímavý výklad poľskej sprievodkyne umocňoval atmosféru, z ktorej miestami mrazilo. Na konci prehliadky tábora sme sa všetci  zhodli na tom, že žiadny národ sa nesmie rozvíjať na úkor iného.

Druhou časťou nášho poznávacieho zájazdu bola prehliadka historického centra mesta Krakow, ktoré sme navštívili v poobedňajších hodinách. Prezreli sme zámocký komplex Wawel a Hlavný rynek, najväčšie námestie v strednej Európe s krásnymi gotickými, renesančnými a barokovými budovami. Po prehliadke nádherného Mariánskeho kostola mali žiaci voľný program. Dokonale občerstvení a s plnými taškami darčekov pre našich najbližších sme sa vo večerných hodinách vrátili na Slovensko.

Veľké ďakujem patrí pani učiteľke Pekárovej, pánovi zástupcovi Buckovi, ktorí spolu so mnou tvorili pedagogický dozor, pani riaditeľke Rodákovej, pretože bez jej požehnania by sme túto akciu zrealizovať nemohli a cestovnej kancelárii Ezotour. Pevne verím, že v rovnakom zložení, keďže sme sa ukázali ako dokonale zohratý tím, zorganizujeme ešte veľa krásnych poznávacích zájazdov.

 

                                                                                                                                                      Mgr. Jozef Čekan

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022