Mladý vedec a Planéta zaujímavosti

04.12.2014 18:57

BUDÚCI VEDCI V PRAXI

Dňa 28. 10 boli žiaci záujmových útvarov Mladý vedec a Planéta zaujímavosti pod vedením vedúcich krúžkov v Kreatívnej fabrike Steel park Košice. Toto zábavné technické centrum ponúka vo svojej expozícii návštevníkom aktívne hranie sa s vyše 50 exponátmi demonštrujúcich príbeh ocele, a to z oblasti hutníctva, geológie, fyziky, chémie, bezpečnosti pri práci, strojárstva a ďalších.

Naši žiaci sa mohli na krátky čas stať vedcami a bádateľmi, ktorí zistili, že svet okolo nás je zaujímavý a to čo je vo vzorcoch a v poučkách  funguje aj v skutočnom svete a je možné sa toho dotknúť. Žiaci si najprv pozreli v rámci prednášky o supravodičoch levitujúci vláčik a experimenty robené vo vákuu.

Navštívili 3D kino a videli film „Legendy letu“, zahrali si robotický futbal proti inému súperovi. Ich úlohou bolo vsietiť gól do súperovej bránky za pomoci joysticku.  Videli a koordinovali celý proces výroby ocele, vyrobili si oceľové autíčko, vyskúšali si zmerať pulz srdca, silu svojich svalov a veľa, veľa ďalšieho.

Všetci sme si vyskúšali vedu v praxi, cestovali vlakom a učili sa orientovať vo svete financií pri drobných nákupoch, videli Košice a bolo nám všetkým veľmi, veľmi dobre. Nabudúce možno pôjdete aj vy s nami.          RNDr. M. Širý

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022