Deň plný zážitkov

24.05.2015 17:50

Keď povieme Šariš, pre mnohých  ľudí je viac známe  pivo, ale nás lákal  Šarišský hrad. Máme radi dejepis a na hodine literárnej výchovy sme sa oboznámili s  legendou o Svätobojovi - pánovi hradu, ktorý sa zasnúbil s kráľovskou dcérou Alžbetou, bola to dcéra Bela II. zvaného Slepého. V apríli  sa nám dostal do rúk leták o pripravovanej akcii na Šarišskom hrade. A bolo rozhodnuté...

V nedeľu 26. apríla 2015 sme sa vybrali s p. uč. Vozárikovou na výlet, ktorý sľuboval deň plný zážitkov. Čakal nás náročný výstup, čím bližšie k  vrcholu, tým bolo väčšie stúpanie. Pri vstupe do brány sme sa ocitli v minulosti – bola tu historická nemocnica – lazaret. Hradný pokladník nás zastavil s príkazom, aby sme si vymenili svoje eurá za hradné groše. Potom sme navštívili remeselnícke stánky: kováčov, krčmu, kuchárky nás ponúkli chlebom a syrom, herci hrali rozprávku Kráľ Drozdia brada. Najviac sa mi páčili zvieratká – kozičky, ovce  a páv.

A potom to prišlo! Za zvuku trúb a bubnov sa začal boj o hrad. Do boja boli pozvaní aj dobrovoľníci – zverboval sa aj náš spolužiak Tomáš. Obliekli mu červeno-biely plášť a do ruky si vzal palicu. Dobre vyzbrojení rytieri najprv hrad získali, ale vojsko hradného pána s dobrovoľníkmi zvíťazilo a slávnostne vztýčili hradnú vlajku.

Z hradu sme mali krásny výhľad na Prešov. Domov sme sa vrátili unavení, ale plní zážitkov.

 (vybrané zo školskej úlohy na tému rozprávanie – T. Pončák, M. P. Skalský, D. Peková, V. B)

  https://www.hrad.wbl.sk/O-hrade.html            

 

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022