Deň jablka - deň mlieka

10.10.2014 22:39

Ako chutí jeseň ? Dnes to už vieme.

Dnešný projektový deň – Deň jablka / Deň zdravej výživy bol   príležitosťou  na to, aby sme sa na chvíľku zastavili  a dopriali  si čas na neformálne stretnutia so žiakmi, s rodičmi, čas na overenie  teórie v praxi.

Letné slnko sme našli schované v jesenných plodoch a nechali sme sa inšpirovať pestrosťou jesenných farieb, chutí a vôní. A nielen to, menu bolo  zostavené tak, aby nás nabilo energiou a veselou náladou.

Celý deň nás sprevádzal zázrak menom jablko – raz sladké, voňavé, šťavnaté, inokedy premenené v jablkovo – škoricové dobroty.

Podujatie sme otvorili odbornou prednáškou a workshopom výroby domácich mliečnych produktov – tvaroh, maslo a nátierky pošteklili naše chute.
V triedach sme sa sústredili na riešenie úlohy finančnej gramotnosti -  prepočet množstva potrebných ingrediencií na prípravu koláča.

Školská jedáleň sa zmenila na reštauráciu zdravého životného štýlu – ochutnávali sme mlieko a mliečne výrobky, každá trieda sa prezentovala jablkovým produktom – najchutnejším, najlacnejším a najkreatívnejším. Študenti Hotelovej akadémie v Prešove nám pripravili super nealko miešané nápoje a zaujali ozdobným  vyrezávaním  ovocia a zeleniny.

Zdravé chuťovky z prinesených surovín a vyrobené pochúťky sme ponúkli nielen spolužiakom, ale aj deťom z materskej škôlky. Atmosféru farebnej jesene nám ešte dlho bude pripomínať výstava zdobených tekvíc a  zaujímavých výtvorov z prírodných materiálov vo vestibule školy.

Celé podujatie naplnilo všetky očakávania, deťom pripomenulo, že hoci žijeme v uponáhľanej dobe, svojím životným štýlom, zdravou životosprávou môžeme v plnej miere pomôcť svojmu telu lepšie sa cítiť a v konečnom dôsledku aj lepšie vyzerať. Veď predsa všetci vieme, že sme takí zdraví, ako zdravo žijeme.

  • Náš tip: Vyskúšajte skrášľujúcu pleťovú masku z jablka a medu

Jablko nadrobno nastrúhajte, pridajte lyžičku medu a natrite na tvár. Vďaka vitamínom a minerálom sa Vaša pleť vyživí a vypne.                      Mgr. M. Krištofová

 

 

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022