45 rokov sa do 45 viet nezmestí

09.06.2015 22:03

Tak toto sa stručne napísať nedá!  Prosíme ctených čitateľov o zhovievavosť  pri čítaní. Nakoniec ani nezbadáte, ako to bude odsýpať.

     Keď ráno zazvonil budík, vstávali sme svižne, plní očakávania, čo sviatočný  utorok 9.6.2015 prinesie. Prvý pohľad smeroval  k oblohe - hm, dobrá je, modrá; druhý sme zvedavo nasmerovali do scenára v rukách p. Beáty Likeovej a Blanky Vaskovej. Hm, skvelý je, hoci modrú nevidel, ale ako rozmarne  vychrlil na prítomných  hostí v hľadisku bicyklistov, skateboardistov, korčuliarov a krásne slečinky  s patinou zašlých čias, čo rafinovane uviedli film pre pamätníkov! No nie čierno-biely, naopak,  neskutočne farebný.  Film  voňal, žiaril, farbil, spieval a hrial, ej, snáď až do 30 stupňov Celziových v tieni!  Ale keď  starostlivá mama kladie horúci koláč  na sviatočný stôl, nikomu to nevadí, každý si chce len pochutiť  a  dnes  sa doslova  maškrtilo. Pani riaditeľka  PaedDr. Renáta Rodáková srdečne privítala hostí  a zdôraznila, že na Matici dnes  svieti  i prší šťastie, moderne, dva v jednom. Aj tak bolo. V programe scenáristky oprášili zabudnuté historky  a reálie rokov  sedemdesiatych, osemdesiatych  a ďalších – tych až dodnes. Moderátori  Václav Guman a Lili Girgošková  vtipne kombinovali  históriu školy so spoločenskou. Neopomenuli  basketbal , cyklistiku a úspechy   matičiarskych žiakov v tomto športe,  premostili to k speváckym idolom a televíznym trhákom tých čias  ako  Tridsať prípadov majora Zemana. Skvelé ozvučenie za mixážnym pultom držali pod palcom Mgr.J.Gazdová a zástupca riaditeľky školy Mgr.S.Bucko. Tí to dali!  Pomáda, John Travolta, rytmus a decibely, koktail pre beťárov  prváčikov, čo travoltili so starým autom jedna pieseň!    O chvíľu  bolo počuť Matelka, Sandokana a dobehol aj Michal David so žiačikmi 2. ročníka. Tanec vystriedala ukážka dramatického umenia Sašky Pravdovej a ďalších detí,  pantomíma, príbeh bez slov o bezmedznej obetavosti  učiteľky... pointa schladila mnohé čelá dospelých, drala sa pod kožu bolestne pravdivá. Ale nie smútiť, žiť treba, starnúť sa bude potom.

Prevalilo sa to,  Ivana Christová zdobila našu školu už ako žiačka a byť misskou  bola pre ňu  len hračka...

 Tretí ročník potancoval s Maduarom a McErikom a Barbarou, Kristínka Cisková darovala imaginárnu kyticu v podobe veršov všetkým mamkám a otcom. Pochvala za mimoriadne úspechy vo výtvarných súťažiach domácich i zahraničných sa počúvala veľmi dobre, pani učiteľka Gorylová, vďaka patrí  žiakom aj vám. A zábava graduje, zaujúkance  s dievčencami a chlapčencami zaplavili nádvorie v rytmoch ľudovej hudby. Vareškový tanec  vyčapkali všetci šiestaci a siedmaci  Mgr.Pekárovej  veľmi poctivo, aby ich vystriedali vo veľkom finále žiaci 4. ročníka, ku ktorým sa postupne pridávali všetci účinkujúci.

Na záver, škola milá, učitelia bývalí i súčasní, žiaci vtedy aj dnes, rodičia a priatelia školy, veľa úspechov do ďalšieho okrúhleho jubilea ! Blahoželáme jubilantke Matici!

Ďakujeme obetavým a invenciou nabitým učiteľkám, ktoré dali dnešnému dňu  šťavu a život .

 

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022