Navštívili nás

PRI TEJTO ZÁLOŽKE NAŠEJ STRÁNKY  SA PONÚKA PARALELA:

Rastliny na svätého Jána nazbierané majú ohromnú liečivú silu, návštevy na pôde našej školy prijaté majú medzi žiakmi veľkú vážnosť. Čo je na tom najzaujímavejšie? Že časom budeme o oboch s úsmevom rozprávať a spomínať na ich prínos.  Známe  osobnosti rozvíjajú žiacke obzory svojou múdrosťou  i skúsenosťami a keďže prichádzajú z rôznych prostredí, reprezentujú odlišné profesie, sú neustálym zdrojom poznania a poučenia, mnohokrát aj zábavy.

Byť pozitívne naladený, ponúknuť iskrenie a charizmu môže len človek, čo má radosť zo svojho života a práce a dokáže sa o svoje skúsenosti podeliť.

Presne takí sú naši hostia.

NÁVŠTEVA Z MŠ VOLGOGRADSKEJ V PREŠOVE

Dnes sme na našej škole mali veselú návštevu. Malí predškoláci spolu s pani učiteľkami Majkou a Zdenkou z MŠ Volgogradskej v Prešove boli zvedaví, ako to u nás vyzerá a čo takí prváci v škole robia. Zvedavými očkami si prezreli triedy, sadli si do školských lavíc a na naozajstnom prváckom pracovnom liste si vyskúšali, aké je to byť veľkým školákom. Domov si na pamiatku so sebou odniesli naše školské noviny - Matičkoviny.

Foto:

Pridané: 21. 1. 2019, Mgr. S. Eštočinová

Beseda s Danielom Hevierom

V predvečer mesiaca kníh 28. februára 2019 našu školu navštívil veľmi všestranný  spisovateľ Daniel Hevier, ktorý vydal do stovky kníh, poéziu, prózu, eseje, básne pre deti, rozprávky, preklady, autorské antológie pre dospelých i deti… Píše aj texty piesní, divadelné a rozhlasové hry, libretá muzikálov, filmové a televízne scenáre, scenáre pre multimediálne projekty. Najznámejší text Kým vieš snívať (vytvorený pre superstaristov) nám majster písma sám zaspieval. Zvedaví žiaci mali veľa otázok a usúdili, že byť spisovateľom je ťažká práca. Súčasťou besedy bola aj prezentácia novej knihy Chymeros.

Kniha je súčasťou rozsiahleho projektu - dobrodružnej výpravy za strateným chlapcom menom Chymeros, do ktorého je zapojených už vyše tisíc detí zo základných škôl z celého Slovenska. Pán Hevier vyzval tiež žiakov našej školy, ktorí radi vytvárajú príbehy, aby sa zapojili do tejto výpravy. Ktovie, možno aj v radoch našich žiakov sa skrývajú budúci tvorcovia nových príbehov. 

 

V kruhu  školskej rodiny sme už privítali  slovenského básnika, prozaika,  autora literatúry pre deti a mládež, dramatika scenáristu , textára a nesmierne veselého človeka Daniela Heviera. 

Hovorili sme s jeho excelenciou, veľvyslancom.... Veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrew Garth na návšteve u nás 

06.03.2016

Prvý októbrový deň bol v našej škole mimoriadne zaujímavý. Svojou návštevou nás poctil  veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, jeho excelencia Andrew Garth.

Mr  Andrew Garth na pracovnom  stretnutí  s Mgr. A.Lešigovou, učiteľkou anglického jazyka, vo februári toho roku prisľúbil, že v blízkej budúcnosti osobne navštívi našu školu,  aby sa  oboznámil  nielen s vyučovaním  anglického jazyka a s využívaním informačných technológií v edukačnom procese, ale aj  s modernou metódou Jolly Phonics. Nečakali sme, že tento sľub čoskoro splní.

„Cip, cip, cipovička...“ zanôtili naši najmladší žiaci z folklórneho súboru Ďatelinka, aby jeho exelenciu srdečne privítali.   Po priateľskom rozhovore s vedením školy a vyučujúcimi anglického jazyka si Mr  Garth prehliadol interiér s odbornými učebňami. Zavítal aj do školského klubu detí, kde ho  naši malí prípravkári  smelo pozdravili po anglicky.  Veď angličtinu sa už nejaký ten týždeň  učia, tak prečo nie?


Potešila nás návšteva primátorky mesta Prešov Ing. Andrey Turčanovej.

Deň ako každý iný, a predsa slávnostný vďaka vzácnej návšteve, ktorou našu školu ZŠ Matice slovenskej 13, poctila pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc „Kráľovná mesta“ - primátorka Prešova Ing. Andrea Turčanová.

V dnešnej dobe masmédií a počítačov má kniha svoje stále miesto a pretrvávajúce kúzlo. Knihy a slová v nich sa zachovali po celé roky, kým sme sa s nimi stretli aj dnes a s pani primátorkou rozprávali o jej najobľúbenejšej knihe, vzťahu k literatúre a vzdelaniu, uvítali sme mierne dôverné informácie z jej detstva a študijných čias. So záujmom si prezrela improvizovanú kníhtlačiarsku dielňu majstra Gutenberga, ktorý ju osobne privítal a poinformoval o svojom vynáleze a venoval jej „vizitku“ s autogramom. Aby kniha neostala nahá, slávnostný odev jej pripravili žiaci v podobe výroby obalu v matičiarskej dielni. Aj napriek všetkým zaujímavým sprievodným podujatiam MDŠK , najväčšiu radosť mali žiaci s prítomnosti Kráľovnej. Odmenili ju spontánnym potleskom a rozžiarenými iskričkami v očiach.

Všetkých, vedenie školy, žiakov aj učiteľov, nesmierne potešilo, že si pani primátorka pri každodenných povinnostiach našla čas aj na našu školu a svojou prítomnosťou ozvláštnila tradičné podujatie školských knižníc.

Srdečne ďakujeme.

 

Všetky žilky nám rozihrali volejbalisti...

Volejbalisti o volejbale nielen hovorili

Ľudia sa stretávajú, míňajú, navštevujú. Na mnohých si o chvíľu ani nespomenieme, nevieme si vybaviť ich tváre, jednoducho splynú s davom. Niektorí však ostávajú a nezabúdame na nich. Dôvod je jednoduchý. Zážitok , čo rozvlní emócie a osloví všetky vnemy, má totiž práve tú silu okamihu, čo neupadne do šera zabudnutia.

   Práve o to sa zaslúžili hostia, ktorí prijali pozvanie do našej školy. Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov nie sú iba takí hocijakí chlapci, sú to majstri SR 2014/2015, vicemajstri SR 2015/2016, víťazi Slovenského pohára 2015/2016 a 2016/2017.  Tak to už je niečo! To je návšteva hodná obdivu!

Slovenskí reprezentanti Juraj Drobňák, Ján Halaj a Martin Sopko prišli 20.2.2017 dopoludnia medzi žiakov našej školy, aby predviedli svoje športové umenie a spopularizovali šport medzi mládežou ukrytou za počítačmi. Jeden z trojice, Martin Sopko,  je  najlepší volejbalista Slovenska uplynulej sezóny, spolu s Jánom Halajom aj  účastníkom  majstrovstiev Európy, Európskej ligy a Svetovej ligy. No fíha!

 Nebolo ich treba nútiť rozprávať, priblížili žiakom 2. stupňa svoje športové začiatky, tréningový a zápasový program a samozrejme hovorili aj o svojich zážitkoch zo zahraničia a o plánoch do budúcna.

Zvedavé otázky zo žiackeho pléna odkryli aj drobné súkromné zážitky športovcov,  ich záujmy, obľúbené predmety v škole či jedlo, ktoré milujú.

Zlatý klinec podujatia však spočíval v inom, v aktivite, ktorá rozhýbala hráčov i žiakov. A už to išlo... podanie, nahrávka, smeč... lopta v rukách reprezentantov doslova tancovala a strhla pod sieť aj dobrovoľníkov spomedzi žiakov, divákov. Takto spoločne rozohrali improvizovaný zápas, na konci ktorého boli zaujímavé ceny- tričká, kľúčenky a 100 vstupeniek na najbližší ligový zápas 26.2.2017 o 16.00hod. proti Košiciam.

    Každý začiatok má aj svoj koniec. Žiaci neradi púšťali vzácnych hostí z telocvične nabitej energiou, ktorú doniesli  a rozdali práve títo volejbalisti, aktívni športovci, reprezentanti.

Žeby práve oni boli  silnou motiváciou k zmysluplnému tráveniu voľného času a zdravšiemu spôsobu života?

 

Tešíme sa na ďalších zaujímavých a milých ľudí.

Kontakt

Základná škola

zs.matica@gmail.com

Matice slovenskej 13
080 01 Prešov

Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331

Školská jedáleň: 051 7713332

Vyhľadávanie

Milé stretnutia

Pán  minister fandí športu

 
Náš kolega Milan Kundľa, učiteľ telesnej výchovy, je aj skvelým športovcom. 3.júna 2017 v rámci Svetovej ligy vo volejbale v Poprade  sa stretol  s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Petrom Plavčanom. Pán minister sa intenzívne zaujíma o dianie v školskom športe  a má skvelý cieľ, chce rozhýbať našu počítačovú mládež.  Prisľúbil konkrétne kroky, na ktoré si radi počkáme.
Viac sa dozviete v pripravovanej rubrike - Portrét - rozhovory s (ne)obyčajnými učiteľmi a talentovanými žiakmi našej školy.

J.Maťufková, M.Kundľa

Základná škola Matice slovenskej 13, Prešov, školský rok 2021/2022