Preži krásne a bezpečné prázdniny.

Prázdniny a bezpečnosť

Skôr, než sa vrhneš do prázdninových dobrodružstiev prečítaj si zopár užitočných rád.
Doma:
  • Cudzím ľuďom neotváraj. Vždy sa presvedč, kto je za dverami. Nepoužívaj domáce spotrebiče. Ak ich musíš použiť buď pri manipulácii s nimi opatrný. Vždy sa presvedč, že si ich riadne vypol.
  • Do bytu nepozývaj cudzie deti. Návštevu kamarátov u vás doma by mali vždy schváliť rodičia.
  • Po odchode z domu zamkni. Rodičom povedz, zavolaj alebo napíš, kam ideš a kedy sa vrátiš. Skontroluj, či si skutočne zamkol dvere. Keď bývate v nižších poschodiach alebo v rodinnom dome, nezabudni tiež zatvoriť okná. Kľúče ulož u seba, nenechávaj ich v batohu.
  • Aj cez prázdniny sa môže stať, že je vonku zlé počasie alebo si chorý a rozhodneš sa tráviť čas pri počítači. Tejto aktivite by si sa mal venovať len primeraný čas. Priveľa času strávenom pri počítači ti môže spôsobiť zdravotné problémy. Na sociálnych sieťach nenadväzuj kontakt s ľuďmi, ktorých nepoznáš. Zváž, ktoré informácie, prípadne fotografie o sebe zverejníš.
Pri vode:
  • Počas horúcich letných dní je príjemné osvieženie na kúpalisku alebo niekde pri jazere. I keď vieš dobre plávať, nepreceňuj svoje sily. Neplávaj ďaleko od brehu, myslí na to, že potrebuješ doplávať aj späť. Pri hrách vo vode s kamarátmi buď opatrný. Ak sa rozhodneš skákať do vody presvedč sa, či je v mieste doskoku dostatočná hĺbka vody.

Opatrnosti nie je nikdy dosť: Leto plné nebezpečenstiev!

Búrky

Aj keď sa to možno nezdá ako priame nebezpečenstvo, je dobré vedieť, že búrka môže naozaj ohroziť život . Deti by sa počas búrky nemali určite hrať vonku, ale mali by byť doma. Tiež je dobré vedieť, že opustený strom nie je ideálny ako úkryt pred búrkou a tiež sú rizikom zapnuté mobilné telefóny, rádiá či navigácie. Ani kúpanie vo vode nie je počas búrky bezpečné a riskantný môže byť i dáždnik.