Ochrana života a zdravia

05.09.2014 20:06

Ochrana života a zdravia

Ochrana života a zdravia sa v základných školách realizuje prostredníctvom   didaktických hier tak, aby žiaci zvládli situácie vzniknuté  priemyselnými  a ekologickými  haváriami, dopravnými nehodami či živelnými pohromami . Teoretická časť povinného učiva vždy predchádza  obľúbenému  pohybu a pobytu v prírode.

5. septembra  2014 ráno  žiakov postavil na nohy vyhlásený poplach . Evakuácia školy prebehla v krátkom čase, na zhromaždisku pán zástupca  riaditeľky Mgr.S.Bucko zaevidoval všetkých evakuovaných žiakov aj učiteľov. Organizovaný presun  viedol pán učiteľ  V.Lenz na miesto  v Ekocentre Holá Hora, ktoré nedávno prešlo čiastočnou revitalizáciou a je opäť prístupné verejnosti. Radi sme boli medzi prvými návštevníkmi, zamestnanci Ekocentra  spolu s učiteľmi našim žiakom venovali svoj čas a odborné vedomosti.

Jednou z úloh dňa bola improvizovaná maľba. Príroda rada požičala farby svojich plodov a tráv na maľovanie, našich  žiakov pobavila aj  milo prekvapila sýtosť hnedej, bordovej, zelenej, oranžovej farby...

Ďalšia úloha- hádanie identity zvieraťa priniesla  veselý novotvar BYLINKAVEC - rozumej bylinožravec. Išlo o jeleňa. Novotvar dáme patentovať jazykovednému ústavu  ako tvorivosť bez hraníc. Po hádaní sa žiaci v skupinách venovali zábavnému zamestnaniu, určovali sever podľa slnka, poznávali turistické značky, hádzali loptičkami do koša a kruhmi na kužeľ. Pozreli si terárium, tiež v ohradách  ustajnené kozičky, poníky,  zajačikov a morčatá v priestorných voliérach. Opomenutá neostala ani dopravná výchova pri pochode mestskými komunikáciami.

Vysvedčenie dvoch zaujímavých dní ponesie veľkú jednotku za aktivity aj za počasie.    Mgr. M. Režnická